Разследването за разбилия се МиГ-29 приключва с три версии

Общество

Разследването на служба „Военна полиция“ по авиоинцидента със самолет МиГ-29, при който загина пилот майор Валентин Терзиев е приключило, съобщи Министерството на отбраната. 

Инцидентът възникна по време на учения на формированията за ПВО от Българската армия и авиационни формирования от ВВС - „Шабла 2021“ на 9 юни 2021 г.

Три основни версии за причините, довели до трагичния авиоинцидент са описани във финалния доклад на отдела за разследване на авиационни произшествия, като една от тях - "среща на самолета с водната повърхност вследствие на загуба на пространствена ориентация от екипажа" - се посочва за най-вероятна.

Другите две версии разглеждат възможността за отказ на авиационната техника в полет и разрушаване на изтребителя или поразяване на пилота от осколки вследствие разрива на ракетата. Според доклада, тези две версии обаче са малко вероятни.

Министърът на отбраната има готовност да предостави изготвения доклад от Военна полиция на прокуратурата, която продължава разследването по реда на Наказателно-процесуалния кодекс.

До 3 - 4 седмици предстои да бъде снет и записът от т.нар. черна кутия в специализирана лаборатория на производителя в Руската федерация.

Началникът на отбраната е заповядал да се оцени степента на приложимост на регламентиращите документи, касаещи летателната дейност във ВВС при съществуващите ограничения на летателен ресурс. Бяха изпълнени необходимите мерки за недопускане на аварийни ситуации и се възстановява плановата летателна дейност на изтребителната авиация.а

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Как да се измъкнем от кариерна безизходица?
10 цитата за живота от Брус Лий
Жечо Станков: Договорът за 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде подписан до края на 2026 г.
Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Отравяне с гъби погуби руски журналист, разкрил връзката на Путин с гимнастичката Алина Кабаева
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Oreo си партнира с K-pop групата BTS за кампания в над 80 държави
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%