Шефът на отдел "Киберпрестъпност" в ГДБОП: Сменяйте паролите си по-често

Шефът на отдел Киберпрестъпност в ГДБОП: Сменяйте паролите си по-често

От 2016 г. отразяваме спам атаки, които използват авторитетата на сериозни институции, адвокати, като се приканват гражданите да отворят прикачен файл, който е заразен. Това заяви пред БНТ Явор Колев, директор на отдел "Киберпрестъпност" на ГДБОП, след като вчера се появи информация за нова спам атака, която цели да зарази компютрите на потребители с вируса „Троянски кон".

„В момента тече една такава спам кампания,използваща имената на известни адвокати, като се приканват гражданите да отворят прикачен файл, който да се зарази компютъра на жертвата. В случая от вчерашната спам атака, която използва името на МВР, установихме, че няма пробив в мейл сървърите на министерството. Използван е специализиран софтуер, който генерира съобщения, наподобяващи на такива, изпратени от мейл на Министерството на вътрешните работи.“, обясни Колев.

„Целта е да се предизвика потребителя да отвори файла, прикачен към самото електронно съобщение. При неговото отваряне зловредния код предизвиква компютъра да свали “Троянски кон" и да зарази компютърната система. Целта е да се откраднат пароли за електронна кореспонденция, за социални мрежи, за електронно банкиране и всякакви други услуги“, добавя той.

Колев уточни, че при последната атака е използван сървър на хостинг компания в Германия.

Директорът на отдел "Киберпрестъпност" коментира и друг тип атака, при която хакери рекетират, че имат компроматни записи от видеокамерите на личните ни компютри.

„Много потребители получават писма, в които се твърди, че компютъра им се контролира от хакер и че са направени записи от тяхната камера в момент, в който са посещавали сайтове за възрастни. Съответно записите ще бъдат публикувани в интернет, ако потребителите не платят откуп в биткойн по адрес - биткойн портфейл, който е поставен в мейла“, пояснява Колев.

Той призова хората да променят паролите си по-често, като се използват сложни комбинации, както и да се използва легален софтуер.

Щетите от киберпрестъпления през миналата година се оценяват на 1 трилион долара, каза още Колев.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ