Вдигат с до 35% заплатите на лекари и сестри
Между 15 и 35 процента се вдигат основните заплати на работещите в здравеопазването, най-голямо е повишението при редовите лекари, медицинските сестри и лаборантите. Това обяви министърът на здравеопазването д-р Петър Москов след като днес бе подписван Колективния трудов договор.
Най-големите увеличения са при заплатите на редови лекари, медицински сестри, санитари и лаборанти – между 29 и 35%. Минималната заплата на лекар с една специалност в университетски и многопрофилни болници за активно лечение ще е 980 лв. За сравнение, възнаграждението досега бе 800 лв. досега), за лекар с две специалности – 1000 лв. (850 лв. досега), а за началник на отделение 1050 лв. (900 лв. досега). Медицинските сестри ще получават най-малко 750 лв. при средно 600 лв. досега, а старшите медицински сестри – 810 лв. (660 лв. досега).
Увеличенията не засягат здравните работници в спешната помощ, където заплатите са по-високи. Медицинска сестра там взема минимум 900 лв., а лекар – 1500 лв.
На 1000 лева се вдига основното възнаграждение за началник клиника.
При медицински професионалисти по здравни грижи, медицински сестри акушерки увеличението е от 520 на 700 лв.
В около 100 клинични пътеки, обсъдени между здравното министерство и Лекарския съюз, се оказва, че само 30 на сто от цената отива за лечение на пациента. Не става ясно къде отиват останалите 70 на сто, съобщи още министърът на здравеопазването. Министерството готви анализ колко реално се харчи за един пациент по едно заболяване и вероятно ще бъдат променени стойностите на някои клинични пътеки:
"Това, което прави министерството в момента, е реалното остойностяване на медикаменти, консумативи, тоест всичко, което е нужно за реалното лечение на един пациент с определена патология - режийни, разходи за изследвания, лаборатории, консумативи, медикаменти. Останалите пари, които влизат в болницата по тази клинична пътека и въобще влизат в болницата, те видимо и на светло трябва да бъдат разпределени като възнаграждение на работещите. Може би, там всички ще бъдем изненадани от тежки диспропорции, от невъзможност да се обясни един или друг доход, защо е толкова нисък или защо е толкова висок, или къде отиват част от парите.", коментира той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.