11 нови случая на заразени с COVID-19 у нас. Още два областни града са засегнати

11 нови случая на заразени с COVID-19 у нас. Още два областни града са засегнати

Още 11 случая на заразени с коронавирус са установени през днешния ден. Така болните стават общо 92-ма. Засегнати са още два областни града, след като са установени един с положителна проба в Смолян и един във Велико Търново, съобщи на редовния следобеден брифинг шефът на Националния кризисен шеб ген Венцислав Мутафчийски. Пациентът от Смолян е в добро общо състояние, там епидемиологичните признаци са сметнати за важни и е направено тестуване. Това е завърнал се пациент от Англия преди два дни и сега е изолиран в Смолянската болница. Пациентът от Велико Търново също е в леко състояние и се намира в Инфекциозната клиника в града. 

В процес е разширяване на кръга от лаборатории да могат да извършват тестуване на пациенти с коронавирус. "Всички университетски клиники да могат да извършват лабораторни дейности. Това е процес, който в момента върви", каза шефът на Оперативния щаб.

Ген. Мутафчийски обяви, че ще постави пред здравното и социалното министерство да се създаде механизъм за дистанционно издаване на документите, от които се нуждаят бъдещите майки.

Относно лекарството, което днес беше обявено в Китай, че се използва за лечение на пациенти с коронавирус, ген. Мутафчийски обясни: „Само в Китай това се коментираше за тези медикаменти, включително и за лекарства за СПИН. Това трябва да се прецени дали е така и ако е така, ние ще направим постъпление да го закупим. В момента има около 10 препарата, които се набеждават, че са много ефективни. Разбирате ли, че е много безотговорно да се похарчат толкова много пари, за да се снабдят без доказан ефект и то в момента, в който държавата трябва да съобрази много неща да плаща“.

Какъв е пътят на пациента с коронавирус у нас?

Гражданите, които се връщат от чужбина по така наречените рискови дестинаци, които са обявени, отиват на 14-дневна карантина. Попълват съответния формуляр и се проверяват от органите на реда. При нарушение на карантината, знаете какво следва, обясни за пореден път ген. Мутайфчийски.

По време на карантината, ако имат някакви оплаквания, те се обаждат по телефона на личния си лекар. След като се обадят и обяснят състоянието си, личният лекар по телефона преценява дали да го изпрати в болница или не. Всъщност, личният лекар въобще не се среща с тези пациенти. Това е важен детайл, който искам пак да обясня.

След като личният лекар е преценил, че състоянието на болния отива към средно-тежко към тежко, той се обажда на Бърза помощ или на РЗИ, които осигуряват транспорт на пациента в съответната болница и това е за цялата територия на България.

Личният лекар не бива да се среща с него поради това, че пред кабинета му отиват хронично болни пациенти, възрастни хора и те не трябва да се срещат с такива пациенти.

В болницата

След като пристигне в болницата, на пациента се извършва преглед и се преценява дали да остане на лечение или не. Дали да бъде тестван или не. Когато е тестван, имаме две категории пациенти – едните са отрицателни, а другите – положителни.

Когато се окажем с положителни проби за коронавирус?

При пациентите с положителни проби за коронавирус се развиват няколко сценария. Първият е лечение вкъщи, защото е в леко или леко към средно-тежко състояние. Вторият – пациентът е в по-тежко състояние и се приема в болница. Третият – дори и в тежко състояние, но възрастен пациент, с придружаващи заболявания, се приема в болница.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ