Доколко са опасни новите варианти на COVID-19?

Доколко са опасни новите варианти на COVID-19?

Доколко са опасни новите варианти на COVID-19?

Новият британски щам на коронавируса е по-вирулентен, много хора се заразяват, но по-малко достигат до болница. Това заяви в ефира на bTV д-р Александър Оскар от Александровска болница. Според него с ваксинирането на все по-голяма част от обществото влиянието на COVID-19 ще намалява.

"В Израел при над 540 000 ваксинирани, сравнени с над 540 000 неваксинирани, в групата на ваксинираните няма нито един починал и нито един пациент с тежко протичане на COVID-19, което потвърждава отново ползата от ваксинирането. За съжаление все още България е сред страните на последно място в ЕС с най-малка част от обществото, която е склонна да се ваксинира, а това е тревожно", отбеляза той. 

Според него това е единственият начин да се преборим и да си създадем колективен имунитет. "Все повече хора се включват във ваксинационния процес, така че съм уверен, че броят на ваксинирането през следващите месеци ще нарасне значително", отбеляза д-р Оскар. 

"Ако спазваме дистанцията и останалите мерки ще имаме добри резултати въпреки новите щамове на коронавируса. Те не са стряскащо по-смъртоносни. Леталитетът към този момент е еднакъв", коментира в ефира на Нова телевизия доц. Любомира Николаева-Гломб. 

Тя добави, че бразилският вариант не е много разпространен в Европа, което е успокояващо. "Антителата на преболедувалите новите щамове се разпознават в по-малка степен. Все още не е намерен критичният праг, под който те няма да могат да действат. Те неутрализират възможността от зараза, но в малко по-ниска степен. Това важи и за ваксините. Производителите на двете ваксини, базирани на информационна рНК, вече работят по този аспект", обясни Гломб. 

Според нея, безконтролното предаване на вируса в последната година е позволило на вируса да се адаптира към нашите оръжия. Според нея е много важно да сме по-бързи от него. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ