Хората, преболедували COVID-19, да изчакат поне 3 месеца за ваксиниране

Хората, преболедували COVID-19, да изчакат поне 3 месеца за ваксиниране

До каква степен ваксинираните сега ще бъдат предпазени от новите мутации на COVID-19? Този въпрос вълнува голяма част от хората, които в момента се имунизират срещу коронавируса. От обявяването на "зелените коридори" у нас интересът към ваксините рязко се увеличи като до момента общо ваксинирани с втора доза са 88 214  души, 2 383 само за последното денонощие. Вече стана ясно, че имунитетът срещу коронавируса се изгражда няколко седмици след ваксинирането, но колко дълго трябва да изчакат пациенти, прекарали COVID-19 по време на втората вълна (октомври, ноември, декември), преди да се ваксинират? В нашата специална седмична рубрика "Честно за ваксините" днес на вашите читателски въпроси отговаря проф. д-р Радка Аргирова, председател на Българското дружество по медицинска вирусология и лекар-вирусолог към клинична лаборатория, сектор "Имунология и молекулярна диагностика", в "Аджибадем Сити Клиник МБАЛ Токуда". 

Въпрос: Доколко хората, които в момента се ваксинират, ще бъдат предпазени от новите мутации? 

Отговор: Към момента всички, които се ваксинират с която и да е ваксина, ще бъдат предпазени, но в различна степен от известните досега варианти. Това е така, защото все още всички циркулиращи варианти се отнасят към един-единствен щам, т.е. независимо от настъпилите генетични изменения, всички варианти се неутрализират от антителата към всички ваксини, макар и в различна степен. Възможно е, ако се натрупат още мутации и варианти, да има и втори щам на SARS-CoV-2, което ще означава, че ще трябва или нова ваксина, или актуализация на настоящата. Засега обаче това не е необходимо. Въпреки, че е изменчив, вирусът изглежда не така бързо променлив и ако се ускори темпът на имунизация, може да не се наложи да се създават нови ваксини. 

Въпрос: Колко време трябва да изчакат пациенти, прекарали COVID-19 по време на втората вълна (октомври, ноември, декември), за да се ваксинират?

Отговор: Поне три месеца. Препоръчвам проследяване на нивото на антителата непосредствено след прекарване на заболяването и 2-3 месеца след това, за да се види спадането им и да се предприеме ваксинация. 

Въпрос: Подходящо ли е поставяне на ваксина при хора с автоимунни заболявания и по-специално при Лупус и Хашимото?

Отговор: Да, ако заболяването е под контрол и няма реактивация към момента на ваксиниране. 

Въпрос: За кои ревматоидни заболявания няма противопоказания за ваксиниране срещу COVID-19?

Отговор: За никое от тях, стига заболяването да е под контрол и към момента на ваксинирането да не е в активна форма. Да се говори с лекуващия лекар преди да се вземе решение за ваксиниране. 

Въпрос: Как стои въпросът с ваксинирането на хора с алергии? Ако човек е алергичен към ужилване от насекоми, пчели, комари, храни или лекарства, как би му се отразила ваксината? 

Отговор: Два-три дни преди ваксинирането да се вземат антиалергични препарати, в деня на ваксинирането и на следващия ден. Това се препоръчва независимо от причината за алергия. 

***** 

По темата работи Анелия Тодорова 

* Въпроси към нашите гости можете да задавате на редакционния ни имейл press@manager.bg. Отговорите ще публикуваме всеки понеделник. 

*** Можете да прочетете първите публикации на нашата нова рубрика:

Няма нужда да се тествате за антитела преди ваксина 

Може ли ваксина да ни разболее от COVID-19?

Кога се изгражда напълно имунитетът срещу COVID-19 след ваксиниране

Наистина ли covid-ваксина може да променя човешкото ДНК? 

Да търсим ли лекар при странични ефекти след ваксинация? 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ