Доставката на ваксините срещу COVID-19 може бъде най-голямото транспортно предизвикателство в историята

Доставката на ваксините срещу COVID-19 може бъде най-голямото транспортно предизвикателство в историята

Според Meждyнapoднaтa acoциaция зa въздyшeн тpaнcпopт (МАВТ) доставката на ваксините срещу коронавирус по цял свят ще бъде „най-голямото транспортно предизвикателство в историята“, предава Би Би Си.

От Асоциацията са изчислили, че за целта ще бъдат необходими 8000 самолета Воеіng 747.

Все още няма ваксина срещу COVID-19, която да е преминала успешно всички етапи на клинични изпитания, но МАВТ работи вече работи с авиокомпании, летища, световни здравни органи и фармацевтични компании за създаването на глобален план за въздушен транспорт.

Програмата се базира на идеята, че всеки човек ще се нуждае само от една ваксина срещу вируса.

„Безопасното доставяне на ваксините ще срещу COVID-19 ще бъде мисията на  века за световната индустрия за  въздушни товарни превози. Това обаче няма да се случи без внимателно предварително планиране. Времето за това е сега“, коментира председателят на МАВТ Александър дьо Жуниак.

Макар, че авиокомпаниите вече пренасочиха фокуса си върху доставката на товари на фона на ниското търсене на пътническите полети, доставката на ваксини е далеч по сложна.

Не всички самолети могат да предоставят нужните условия за доставка на ваксини, тъй като транспорта на лекарствата изисква поддържане на температури в границата между 2 и 8 градуса. Някои ваксини дори изискват минусови температури, чието поддържане не е по възможностите на повечето самолети.

„Познаваме добре процедурите. Това, което трябва да направим, е да мащабираме плановете до степента, която ще бъде необходима“, добавя Глин Хюс, които отговаря за товарния отдел в МАВТ“

Полетите до някои части на света, включително и райони на Югoизтoчнa Aзия, ще бъдат от критично значение, тъй като те нямат капацитета за производство на ваксини.

Военна прецизност

Разпространението на ваксини в Африка би било „невъзможно“ в момента, предупреждават от МАВТ, посочвайки липсата на товарен капацитет, размера на региона и сложността на пресичнато на гранични пунктове като основни проблеми пред доставките на лекарства на континента.

Транспортът ще се нуждае от „почти военна прецизност“ мрежа от локации със складове с ниски температури, където ваксините да бъдат съхранявани.

В момента по света се разработват около 140 ваксини, като две дузини от тях са в различен етап на клинични изпитания върху хора.

МАВТ призова правителствата да започнат внимателно планиране още сега, за да гарантират, че ще бъдат подготвени за момента, когато ваксините бъдат одобрени и тяхното разпространение започне. Освен постигането на ниски температури за транспорт на ваксините, друг важен за решаване въпрос ще бъде тяхната защита.

„Ваксините са изключително ценен товар. Трябва да има механизми, които да гарантират, че пратките ще бъдат защитени от фалшификация и кражба“, предупреждават от Агенцията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ