ЕМА одобри хапчето на Pfizer срещу COVID-19
Лекарственият регулатор на Европейския съюз препоръча антивирусното хапче на Pfizer срещу COVID-19 за лечение на възрастни, изложени на риск от тежко боледуване, докато регионът се бори да увеличи своя арсенал за борба с варианта „Омикрон“, пише „Ройтерс“.
Препоръката от Европейската агенция по лекарствата (ЕМА), след която последва и одобрение от Европейската комисия, позволява на страните членки на ЕС да започнат употреба на лекарството, след като регулаторът вече даде насоки за употребата му при спешни случаи в края на миналата година.
Италия, Германия, Белгия са сред страните от блока, които са направили заявки за доставка на лекарството Paxlovid. Здравният еврокомисар Стела Кириакидес каза, че ЕС постига добър напредък в леченията, които тя описа като втора линия за защита след ваксините.
„Paxlovid е първият орален антивирусен препарат за домашна употреба в нашето портфолио и има потенциала да направи реална промяна за хора с висок риск от прогресия до тежък COVID“, обясни тя.
Хапчето на Merck също се разглежда в ЕС, но отнема повече време да бъде одобрено, тъй като компанията преразгледа данните си от проучването през ноември, заявявайки, че лекарството е значително по-малко ефикасно, отколкото се смяташе преди.
Пероралните лекарства се смятат за обещаващи нови възможности за лечение у дома при проява на симптоми на коронавирус, за да се предотвратят хоспитализации и смъртни случаи.
Paxlovid е почти 90% ефикасен препарат за при предотвратяване на хоспитализации и смърт при пациенти с висок риск от тежка форма на заболяване според данни от клинично изпитване на Pfizer. Последните лабораторни данни показват, че лекарството е запазило ефективността си и срещу варианта „Омикрон“. В проучването обаче е включено тестване само върху неваксинирани, което повдига въпроса относно потенциалната му употреба при високорискови пациенти с ваксина. Одобрението на ЕМА не е ограничено само до неваксинираните.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Върнете стратегическия сторителинг обратно в центъра на растежа
Маркетинг |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 23 юли. Рождениците днес
На днешната дата |Депутатите одобриха бюджетите на ДОО и НЗОК за 2026 година
България |Nikkei: Световната верига Marriott отваря няколко луксозни хотела в Непал
Компании |Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Технологии | Advertorial |Върнете стратегическия сторителинг обратно в центъра на растежа
Маркетинг |На днешната дата, 23 юли. Рождениците днес
На днешната дата |Времето: Жълт код за дъжд и гръмотевици в цялата страна
България | Advertorial |Откраднаха 100-килограмова златна монета от музей в Берлин
Свят |Откриха втория гроб на Сюлейман Великолепни в Унгария
Открития |Цитат на деня
Цитат на деня |Тайната на продуктивността: Работете по-малко, вършете повече
Управление | Advertorial |ADVERTORIAL
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Постигаме повече заедно: cargo-partner и Nippon Express напредват с интеграцията в Словакия, Полша и Австрия
Коментари
Няма въведени кометари.