Федерален съд блокира задължителната ваксинация на хиляди здравни служители в 10 щата на САЩ

Политика за бисквитки

Федерален съд в понеделник спря решението на правителството на САЩ да наложи задължителна ваксинация срещу COVID-19 на хиляди здравни служители в 10 щата, които първи подадоха жалба срещу изискването, съобщи Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

В решението на съда се казва, че федералните Центрове за медицинска грижа и помощ нямат изрични правомощия от Конгреса да налагат задължителна ваксинация на доставчици на здравни услуги, които участват в двете правителствени програми за здравни грижи за възрастни хора, лица със специални нужди и бедни.

Предварителното решение, издадено от федерален съдия в Сейнт Луис, се отнася до група от десет щата, подали съвместна жалба - Аляска, Арканзас, Айова, Канзас, Мисури, Небраска, Ню Хемпшър, Северна Дакота, Южна Дакота и Уайоминг. Подобни дела текат и в други щати.

Правилата, приети от федералното правителство, изискват ваксинация срещу COVID-19 от над 17 милиона заети в цялата страна в около 76 хиляди здравни институции и доставчици на здравни услуги по домовете, които получават финансиране от правителствените програми за здравеопазване. Служителите трябва да си поставят първата доза от ваксините до 6 декември, а втората - до 4 януари.

Решението на съда в понеделник следва друго подобно поражение на правителството на президента Джо Байдън. По-рано федерален съд спря изпълнението на изискването предприятията с над 100 заети лица да осигурят, че служителите им са ваксинирани или да изискват от тях да носят маски и да се тестват веднъж седмично за коронавирус.

Според правителството федералните правила имат превес над щатските политики, които забраняват задължителната ваксинация.

Според съда обаче правителството е надхвърлило законните си правомощия и е навлязло в сфера, която традиционно е в прерогативите на щатите.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Дълбочината на Дунав при Козлодуй е малко над 2 метра
Изтощението не е първият признак за бърнаут
Шефът на RyanAir определя новата гранична система на ЕС за „глупост“, възможна само в Европа
Европа е изправена пред недостиг на ракети носители до 2030 г., предупреждава шефът на космическата агенция
Още едно корпоративно сбогуване: Takeaway напуска България
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации