Откриват още COVID-легла в общинските болници
Има организация за откриването на нови COVID легла в общинските болници, обяви в ефира на bTV столичният кмет Йорданка Фандъкова. Престои 35 легла да се разкрият до края на седмицата в V Градска болница. Още десет легла ще бъдат открити следващата седмица в I Градска болница.
"Следим внимателно разрастването и числото на хоспитализираните. Затова министърът на здравеопазването има заповед всички болници да увеличат капацитета си. Това затруднява тяхната работа, но се прави непрекъснато. Най-големият проблем е липсата на лекари и сестри", посочи столичният кмет. Тя уточни, че има план на здравното министерство за действие в зависимост от броя на новозаразените и се работи по него. По думите ѝ следващата стъпка е да се разкрият болници само за лечение на COVID-19.
"Ситуацията в София е усложнена. В последната една седмица има стабилизиране на новозаразените, но все още има натиск върху болниците. До края на седмицата ще имаме 7 или 8 COVID зони в ДКЦ-тата в столицата. В тях ще се прави преглед, бърз тест и кръвен тест, ако се налага – и рентген. Всяко ДКЦ в което има открита COVID зона, е длъжно на сайта да си да сложи телефон и имейл, чрез които да контактува с пациенти и лични лекари. Създаването на такива зони в ДКЦ-тата е, за да намалим натиска върху болниците и да помогнем на общопрактикуващите лекари. Когато имат пациент със симптоми на COVID, общопрактикуващите лекари могат да се обадят в ДКЦ-то, с което работят", обясни кметът на София Йорданка Фандъкова.
Тя припомни решението на Столичния оперативен щаб от вчера, което реши учениците от 6-и и 7-и клас да преминат на онлайн обучение, заедно с учениците от 8 до 12 клас, като мярката ще е в сила до 27 ноември. "За учениците от 5-и клас важи правилото, че при 15% отсъстващи за училището, те локално училище по училище на онлайн обучение. Днес такива училища няма. РЗИ следят училищата, за да може да се реагира и родителите да имат информация", заяви Фандъкова.
По думите ѝ няма да има изцяло затваряне на заведенията и вечерен час в София. "Към този момент това не е необходимо. Мерките са напълно разумни и адекватни. Имаме готовност и план при усложняване на ситуацията да въвеждаме други мерки, но към този момент това не е на дневен ред. В последната седмица почти няма глоби и актове, защото хората повече спазват мерките. Работи се активно по контрола. Може би 90% от софиянци в момента спазват мерките. Хората вече си слагат маските, защото вече почти всеки от нас има близки или познати, които са се разболели", заяви кметът.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Още един: Доставчик на кетамин за звездата от „Приятели“ Матю Пери беше осъден в САЩ
Свят |Анкета на King's College London: 15% от британците разчитат на изкуствен интелект за съвети за лечение
Свят |Проучване на Делойт: Поколението Z и милениалите преосмислят кариерния успех
Икономика |В Кипър вече ще гласуват и с електронни документи за самоличност
Свят |NASA успешно тества нов плазмен двигател за бъдещитe мисии до Марс
Свят |Денят, в който Рим се опита да забрани инфлацията
Икономика |Премиерът: Тепърва започва същинската работа за набелязване на конкретни мерки с цените
България |Новата динамика на пазара на труда: къде всъщност се разминават очакванията
Икономика |Glovo е ключов фактор за навлизането на електронната търговия в местната икономика
Компании | Advertorial |На днешната дата, 14 май. Рождениците днес
На днешната дата |Приеха на първо четене промените в Закона за защита на потребителите
България |Тайната на изключителната креативност
Техники за успех |Времето: Нови валежи в следобедните часове
България |ADVERTORIAL
Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Fibank осъществи най-значимото международно пласиране на българска банка с две емисии облигации на обща стойност от 310 млн. евро
Коментари
Няма въведени кометари.