Шефът на СЗО: Пандемията е далеч от своя край

Политика за бисквитки

Пандемията от коронавирус е далеч от своя край и светът трябва да използва ефективно здравните инструменти, за да се справи с нея. Това заяви генералният директор на Световната здравна организаация Тедрос Гебрейесус при откриването на световния здравен форум в Берлин.

„Пандемията ще приключи, когато светът реши да й сложи край. Всичко е в нашите ръце. Имаме нужните инструменти – ефективни медицински инструменти и ефективни инструменти в областта на общественото здраве. Светът обаче не използва добре тези инструменти. С близо 50 хил. смъртни случая на седмица, пандемията е далеч от своя край“, коментира Гебрейесус.

Ръководителят на СЗО призова страните от Г-20, които са ваксинирали поне 40% от населението си, да се включат активно в механизма за глобален достъп до ваксини срещу коронавируса COVAX и в Африканския тръст за придобиване на ваксини (AVAT). Двете програми имат за цел да ускорят разработката и производството, както и да подобрят достъпа на тестове, медикаменти и ваксини срещу COVID-19 във всяка страна по света, пише на сайта на СЗО.

Апелът на Гебрейесус идва, след като генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова страните от Г-20 да съберат 8 млрд. долара, с които да помогнат за по-равномерното разпределяне на ваксинтие по света.

Гутериш заяви по време  на форума, че заедно с шефа на СЗО са стартирали нова глобална стратегия за ваксинация срещу COVID-19, която предлага надежден и рентабилен план за доставяне на ваксини на 40% от хората във всички страни до края на тази година и 70% от населението във всяка държава до средата на 2022 г.

Според данни, публикувани на сайта Worldmeters днес, в света са регистрирани 244 427 410 случая на COVID-19. Битката с вируса са загубили 4 963 752 души, а 221 451 949 са се възстановили от заболяването.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Digital age: Защита с лазерен лъч, мостове от дърво и еспресо с ултразвук
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
На днешната дата, 9 юли. Честваме 176 години от рождението на Иван Вазов
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Времето: По морето и над масивите в Южна България ще вали
Музикалната легенда Бони Тайлър почина в Португалия след боледуване
Американската армия нанесе нови удари срещу Иран, Техеран отвърна с атаки срещу Кувейт и Бахрейн
Здравословното несъгласие може да е за предпочитане пред липсата на конфликт
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев