Бизнесът изпрати сигнали до службите и КЗК да проверят високата цена на тока

Бизнесът изпрати сигнали до службите и КЗК да проверят високата цена на тока

Асоциация на организациите на българските работодатели (АОБР) е изпратила сигнал до Министерството на вътрешните работи, Държавната агенция "Национална сигурност", ГДБОП, Комисията за защита на конкуренцията, Главната прокуратура, Специализираната прокуратура, Софийската градска прокуратура в който се иска да бъде разпоредена обстоятелствена проверка по темата с високите цени на тока.

В сигнала си АОБР посочва, че според работодателите има поредно бездействие и неупражняване на задължения от лица с управителни функции в ТЕЦ "Марица изток 2" ЕАД и БЕХ, както и от страна на министъра на енергетиката като принципал и посочват, че е увреден интересът както на държавата и нейното дружество ТЕЦ "Марица изток" 2, така и на потребителите на електроенергия (промишлени предприятия, болници, училища, общински и държавни администрации и др.)

Както е известно цената на електричеството за бизнеса надхвърли в някои пикови часове рекордните 400 лв. на мегаватчас от началото на август. Работодателите изтъкват, че тази цена е с над 50 на сто по-висока от средната за ЕС и с над 75 на сто по-висока от цената на електроенергията в Германия, Франция, Австрия и Швейцария и над два пъти и половина над цената за същия период на предходната година. Това принуди някои бизнеси да затворят производствата си, а над 10 000 души бяха освободени в принудителен отпуск.  

Според представители на бизнеса основната причина е неефективното управление на държавната ТЕЦ Марица Изток-2, която доскоро работеше едва на 20% от капацитета си. Днес централата работи с близо 1000 мегавата от 1600 мегавата мощност, като 3 от общо 8-те й блока са затворени за ремонт.

Преди два дни председателят на организацията Васил Велев съобщи пред Мениджър Нюз, че според прокуратурата по случая. „Заключението на прокуратурата е, че ако има нарушение, то е административно. Тоест, според  прокуратурата безстопанствеността се оказва, че не е престъпление. Въпреки че КЕВР ясно е определил, че над цена от 171 лв. за мегаватчас ТЕЦ-2 трябва да е активен на пазара. В същото време цената е над 300 лв., но реакция от ТЕЦ-а няма, а служителите в него работят по 2 часа на ден и струват по 4000 лв. всеки на месец на данъкоплатците“, коментира още Велев.

При преценка за достатъчно данни за извършени престъпления работодателите искат да се разпореди образуване на съответните досъдебни производства.

Предмет на сигнала е недостатъчното предлагане на количества от производителите на електрическа енергия на платформата "Ден напред" и в частност от държавното дружество ТЕЦ "Марица изток 2" ЕАД.

Основанието да се сезират тези институции са установени данни, позволяващи да се направи обосновано предположение за извършено престъпление от общ характер, което със своите размери и обхват застрашава икономиката и националната сигурност на България, се посочва в сигнала на работодателите. "Отчитайки броя на лицата имащи отношение и участие в постигането на конкретния целен резултат може също да се предположи, че е налице трайно структурирано престъпно сдружение, което има за цел извършване на престъпление", се допълва в сигнала.

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ