Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола отново се оцветиха в червено
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия във вторник с над 2%, следвайки загубите на финансовите пазари на фона на репортаж, който поставя под съмнение ефективността на ваксините срещу новия вариант на коронавируса, предаде Ройтерс.
Шефът на Moderna е заявил пред „Файненшъл таймс“, че ваксините срещу COVID-19 вероятно ще имат по-малка ефективност срещу варианта Омикрон, отколкото срещу Делта.
Към 8:45 часа българско време сортът Брент поевтиня с 1,83 долара, или 2,49%, до 71,61 долара за барел, докато цената на американският лек суров петрол WTI се понижи с 2,08 долара, или 2,97%, до 67,87 долара за барел. Цените на двата бенчмарка се сринаха с около 12% в петък, след като пазарите бяха разтърсени от новината за силно мутиралия вариант Омикрон, която предизвика опасения от нови блокади и забавяне на икономическото възстановяване.
От Световната здравна организация (СЗО) заявиха в понеделник, че новият вариант носи много висок риск от скок в инфекциите, като няколко държави затегнаха ограничителните мерки за пътуванията. Засега не е ясно дали Омикрон води до по-тежко боледуване и дали е резистентен на съществуващите ваксини.
На този фон нарастват очакванията, че Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, начело с Русия, известни като формата ОПЕК+, ще замразят плановете си за добавяне на 400 хил. барела на ден към доставките през януари.
„Смятаме, че групата ще предпочете спиране на увеличаването на производството на фона на появата на варианта Омикрон и освобождаването на запасите от петрол от големите потребители“, коментира Вивек Дар, анализатор на добивни и енергийни суровини в Commonwealth Bank.
От Citi обаче очакват ОПЕК+ да продължат с увеличаването на предлагането през януари.
„Citi изчислява, че реалното месечно увеличение на доставките на ОПЕК+ е с 262 хил. барела на ден, а не 400 хил., имайки предвид неспособността на много страни от ОПЕК+ да покриват своите квоти, тъй като са загубили капацитет поради липса на инвестиции“, пишат анализатори от банката в бележка.
На пазара се отразява и перспективата за възобновяване на износа на петрол от Иран на фона на оптимистични коментари на дипломати при подновяването на преговорите между световните сили и Техеран за възобновяване на ядрения пакт в понеделник.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 12 юни. Рождениците днес
На днешната дата |ООН: 41,6 млн. души са избягали от насилие и конфликти в родните си страни през 2025 г.
Свят |Президентът на FIFA: Организацията не може да управлява правителствата и полицията за визите
Спорт |Рекордното IPO на SpaceX може да направи над 4000 души милионери
Финанси |Президентът няма да налага вето на закона за нов заем от 16 млрд. лв.
Финанси | Advertorial |В Пакистан вече си имат свой “Facebook”
Свят | Advertorial |Колко да плащаме за пенсия?
България | Advertorial |Редица промени в шофьорския изпит
България | Advertorial |Лятно кино соаре в градината на Гранд Хотел София
България |На днешната дата, 12 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Любопитни факти за скуката
Маркетинг |Слави Трифонов обяви най-сетне имотното си състояние
България | Политика | Финанси |ADVERTORIAL
Компаниите от Schwarz Group ускоряват развитието на дигиталния суверенитет с миграцията на 595 000 работни пространства към Workspace by STACKIT
От законодателните промени до изкуствения интелект: защо знанието остава най-сигурната инвестиция за бизнеса
Коментари
Няма въведени кометари.