Цените на петрола се стабилизират след вчерашните загуби

Икономика

Цените на петрола се стабилизираха във вторник, след като предходната сесия поевтиняха с около 7% на фона на по-широкото отстъпление от пазара в резултат от опасенията около нарастващия брой на заразените с COVID-19, пише Ройтерс.

Към 8:55 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,14 долара, или 0,20%, до 68,76 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,10 долара, или 0,15%, до 66,52 долара за барел.

Вчерашната разпродажба, която свали цените до най-ниските им нива от два месеца „се дължи до голяма стенен на разпространението на Делта варианта на коронавируса и макроикономическата среда, а не толкова на някакво значително преосмисляне на фундаментите на петролния пазар“, коментират от RBC Capital Markets.

Тя дойде на фона на постигнатото споразумение в рамките на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните партньори, водени от Русия, за увеличаване на добива, но това бе по-скоро „нещастно съвпадение, а не катализатори“, посочват от RBC, като добавят, че акциите също са поевтинели рязко, докато облигациите поскъпнаха.

В неделя министрите от ОПЕК+ постигнаха споразумение за увеличаване на производството на петрол с 400 хил. барела на ден през всеки месец от август. Това означава, че до края на годината добивът ще бъде увеличен с 2 млн. барела дневно.

Вчера американски експерти заявиха, че Делта вариантът на коронавируса вече е доминантната мутация в глобален мащаб.

Тя е регистрирана в около 100 страни по света, като бавното разпространение на ваксини в някои държави подкопава битката срещу вируса и повишава вероятността от въвеждане на нови строги ограничителни мерки, които ще ударят търсенето на петрола.

анализатори очакват увеличените доставки да бъдат поети чрез постепенно връщане на икономическата активност.

Ключови думи

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 16 до 22 март
Зеленски: Украйна иска пари и технологии в замяна на помощ в борбата с дроновете в Близкия изток
Протест срещу изкуствения интелект: Над 10 000 писатели от цял свят издадоха книга без текст
Защо дизелът е по-скъп от бензина?
The Guardian: Собственик на елитни клубове в Лондон и милиардери строят конкурент на имението Mar-a-Lago на Тръмп
Крайната десница отбеляза силни резултати на първия тур от местните избори във Франция
Стражите на Ислямската революция заплашиха с убийство израелския премиер Бенямин Нетаняху
От бира до спортни екипи, това са компаниите, чиито акции ще скочат най-много заради Световното по футбол според Goldman