Енергийната трансформация ще ни струва до 17 млрд. евро

Енергийната трансформация ще ни струва до 17 млрд. евро

Енергийната трансформация ще ни струва до 17 млрд. евро

Енергийната трансформация на България ще струва между 11.7 млрд. и 17 млрд. евро, в зависимост от сценария, по който поеме енергийната система до 2050 г. Прогнозата е на Румен Радев, заместник председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). Тя бе огласена на днешната дискусия „Дългосрочна визия за развитието на българската електроенергетика“, чийто домакин бе работодателската организация.

Според Радев пред страната ни има два сценария – първият предлага интензивно развитие на мощностите на основата на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и парогазови инсталации. За да бъде следвана тази линия ще са необходими 11.7 млрд. евро инвестиции, от които 7.9 милиарда частни. Другата визия се основава на ВЕИ и ядрената енергетика, за която ще бъдат необходими 17 млрд. евро инвестиции, в т.ч. 11.5 млрд. евро частни. „Така ще успеем да запазим нивото на сигурност на енергийната система, ще отговорим на изискванията на зеления преход и ще постигнем нивата за въглероден отпечатък, зададени от ЕС”, обобщава авторът на прогнозата.

Моделът, представен от АИКБ, се споделя напълно от Енергийния системен оператор, обяви изпълнителният директор на ЕСО Ангелин Цачев. „Визията ни като преносен оператор е, че трябва да развиваме ВЕИ – един от стълбовете, които гарантират сигурността на доставките”, посочи Цачев.  Според него голяма част от европейските страни имат уникалната възможност на намалят зависимостта си от изкопаемите горива, в т.ч. и от природния газ.

Новоизбраният председател на Комисията за енергийно и водно регулиране Станислав Тодоров обеща КВЕР да стане двигател на тази промяна – преминаване към икономика, базирана на нисковъглеродни източници, в близките 10-15 години. „В Комисията подготвяме визия за развитието на пазара на енергия, която ще споделим с всички участници на пазара до месец-два”, обяви в аванс Тодоров.

Много се надявам тази дискусия да продължи в реален обществен дебат, от който ще бъдат изведени оптималните решения за развитието на електроенергията в България, обяви в началото Васил Велев, председател на АИКБ. Според него през последните десет години бизнесът плаща 750 млн. лв. повече  заради „неправилното прилагане на една правилна политика за купуване на електроенергия от енергийна борса”.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ