Петролните компании са добавили 3 млрд. евро към печалбата си

Икономика

Европейските петролни компании са спечелили около три милиарда евро допълнителни приходи от началото на войната в Украйна, предизвикала драстично повишаване на цените на дизела и бензина, според Greenpeace, цитирани от Clean Energy Whire (CLEW). Твърдението на еколозите се базира на изчисленията на консултантската компания Energy Comment, които проследяват динамиката на цените в десет европейски държави, сред които Германия, Франция и Италия.

Анализаторите установяват, че драстичното увеличение на цените на бензиностанциите може само частично да се обясни с по-високите борсови цени на суровия петрол и до голяма степен е причинено от по-високите маржове на печалба на петролните компании . За петролната индустрия на Германия това води до допълнителни 1,2 млрд. евро приходи само за март. Докато цената на суровия петрол се повиши с около 19 цента за литър от началото на годината до март, крайната цена за литър дизел поскъпна с около 30 цента. Тенденцията при бензина е подобна, макар че маржът е по-малък. Въз основа на допълнителните приходи на фона на същите разходи, индустрията генерира допълнителна печалба, според експертите.

Правителствената коалиция на Германия прие широкообхватен пакет от облекчения в подкрепа на домакинствата, заради нарастващите енергийни разходи, вследствие на войната на Русия.В края на март тя реши да намали енергийните данъци върху горивата до европейския минимум за три месеца, като по този начин разходите за бензин падат с 30 цента на литър, а за дизел – с 14 цента на литър. Екологичните организации разкритикуваха този подход , който би изкривил стимулите за пестене на гориво и би донесъл непропорционално голяма полза за домакинствата с високи доходи.

[[{"fid":"391894","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":754,"width":1200,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Източник: Greenpeace

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Поколението Z се отказва от традиционния маркетинг. Как да спечелите вниманието му?
Канада ще строи петролопровод до Азия, за да избегне зависимостта от американския пазар
Избраха кой да строи и втория лот от трасето на "Струма" през Кресненското дефиле
"Райфайзенбанк" - банка на годината за четвърти пореден път
Група приключенци спят на хамаци, висящи на десетки метри над земята
H&M възлага представянето на последната си колекция на една от най-известните закръглени модели
На днешната дата, 11 юли. Световен ден на човечеството
Ричард Ст. Джон: 8 правила на успеха
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол