Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Швейцария с референдум за постепенно отказване от ядрената енергия

Нов референдум относно ядрената енергия ще бъде проведен днес (21 май) в Швейцария. Той обаче не е провокиран заради опасността от този вид енергия, а за това дали премахването ѝ и замяната ѝ с възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) няма да повиши прекалено много сметките на домакинствата.
Парламентът подкрепя нов комплексен закон за енергетиката, но най-голямата швейцарска партия Демократичния съюз на центъра поиска референдум по този въпрос, защото смята, че прилагането на текста ще доведе до по-високи сметки и ще застраши електроснабдяването, информира "Дарик".
Промяната на енергийната система ще струва около 200 млрд. швейцарски франка (183 млрд. евро) до 2050 година, смятат противниците на закона. Това щяло да доведе до 2900 евро годишно повече по сметките за ток. Швейцарското правителство оспорва тези сметки и казва, че оскъпяването за четиричленно домакинство ще бъде само 40 швейцарски франка на година.
Според социологическо проучване от 10 май на института gfs.bern 56% от швейцарците подкрепят новия закон, 37% са против него, а 7% от запитаните не могат да вземат решение.
Проектът за преразглеждане на закона за енергетиката е резултат от дълъг процес, започнал след ядреното бедствие във Фукушима, предизвикано от гигантско цунами през март 2011 г. в Япония. Няколко седмици след катастрофата във Фукушима Швейцария, която има пет атомни реактора, произвеждащи около една трета от електричеството в страната, реши да се откаже от ядрената енергия към 2034 година.
Ключови думи
|
|
НАСА забранява на китайски граждани да работят по космическите ѝ програми
Бизнес |Aurubis договори 200 млн. евро заем от ЕИБ, увеличава произвоството си у нас с 50%
Компании | Advertorial |Британският производител на автомобили Aston Martin пуска луксозни бебешки колички
Компании |Френски законодател поиска прокуратурата в Париж да разследва TikTok
Технологии |HOLIDAY PARK Красно село отвори врати
Общество | Advertorial |HOLIDAY PARK Красно село отвори врати
Общество | Advertorial |Простреляха приближения до Тръмп консервативен активист Чарли Кърк
Политика |Зеленски призова за създаване на въздушен щит над Европа
Свят |Показното убийство на Чарли Кърк: ФБР издирва стрелеца, след като задържаните по-рано бяха освободени
Свят |Учителски протести бележат началото на учебната година в Гърция
Общество |Времето: Студен атмосферен фронт носи облаци и дъжд
България |Кристин Лагард приветства управителя на БНБ Димитър Радев като наблюдател в Управителния съвет на ЕЦБ
Икономика |„Сикрет сървиз“ затяга мерките за охрана на Тръмп за бейзболен мач в Ню Йорк
Свят |

Коментари
Няма въведени кометари.