Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Ускорено инвестиране във възобновяема енергия - лост за икономическо възстановяване
Възобновяемата енергия би могла да доведе до икономическо възстановяване от COVID-19 чрез стимулиране на глобалните печалби от БВПс почти 100 трилиона долара (92 трлн. евро) до 2050 г., сочи доклад на Международната агенция за възобновяема енергия, цитиран от The Guardian.
Докладът установи, че ускоряването на инвестициите във възобновяема енергия може да доведе до огромни икономически ползи, като същевременно спомогне за справяне с глобалната климатична ситуация.
Генералният директор на агенцията Франческо Ла Камера заяви, че глобалната криза, причинена от пандемията от коронавируса Covid-19, е разкрила „дълбоките уязвимости на сегашната система“ и призова правителствата да инвестират във възобновяема енергия, за да стартират икономическия растеж и да помогнат за постигане на целите в климата.
Основният доклад на агенцията показва, че ускоряването на инвестициите във възобновяема енергия в действителност биха се изплатили, връщайки между 3 и 8 долара за всеки инвестиран долар.
Освен това ще се удвои броят на работните места в сектора до 42 милиона през следващите 30 години и измеримо ще се подобрят глобалните резултати в здравеопазването и благосъстоянието.
„Правителствата са изправени пред трудна задача да овладеят здравната спешна ситуация, докато въвеждат основни мерки за стимулиране и възстановяване“, заяви Ла Камера. „Ускорявайки възобновяемите енергийни източници и превръщайки енергийния преход в неразделна част от по-широкото възстановяване, правителствата могат да постигнат множество икономически и социални цели в преследването на устойчиво бъдеще.“
Докладът също така установява, че възобновяемата енергия може да ограничи повишаването на глобалните температури, като допринесе за намаляване на емисиите на въглероден диоксид от енергийната индустрия с 70% до 2050 г. чрез замяна на изкопаеми горива.
Възобновяемите енергийни източници могат да играят по-голяма роля за намаляване на въглеродните емисии от тежката промишленост и транспорт, достигайки практически нулеви емисии до 2050 г., особено чрез инвестиране в зелен водород.
Горивото с чисто изгаряне, което може да замести газовете от изкопаеми горива в производството на стомана и цимент, може да бъде направено чрез използване на огромни количества чиста електроенергия за разделяне на водата на водородни и кислородни елементи.
„Докато светът изглежда се възстановява от настоящите здравни и икономически кризи, ние сме изправени пред избор: можем да преследваме модерна, чиста, здравословна енергийна система или можем да се върнем назад до старите, замърсяващи начини за правене на бизнес. Трябва да изберем първия“, заяви Андрю Стийр, който е изпълнителен директор на Института за световни ресурси.
Призивът за екологично възстановяване от коронавирусната криза идва след предупреждение от д-р Фатих Бирол, ръководител на Международната агенция по енергетика, че правителствените политики трябва да бъдат въведени, за да се избегне инвестиционно прекъсване в енергийния преход.
„Не трябва да допускаме днешната криза да компрометира прехода на чиста енергия“, каза той.
Игнасио Галан, председател и изпълнителен директор на испанския гигант за възобновяеми източници Iberdrola, който е собственик на Scottish Power, заяви, че компанията ще продължи да инвестира милиарди във възобновяема енергия, както и в електрически мрежи и батерии, за да помогне за интегрирането на чистата енергия в електроенергията.
„Зеленото възстановяване е от съществено значение, когато излизаме от кризата, причинена от COVID-19. Светът ще се възползва икономически, екологично и социално, като се съсредоточи върху чистата енергия“, каза той. „Изравняването на икономическите стимули и пакетите от политики с климатичните цели е от решаващо значение за дългосрочна, жизнеспособна и здрава икономика.“
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.