Брюксел дава на съд Полша, Чехия и Унгария

ЕС

Европейската комисия реши днес да подаде иск в Европейския съд срещу Унгария Полша и Чехия заради отказа им да изпълнят задълженията си по приема на бежанци, съобщи Франс прес.

Комисията обвинява трите страни за отказа им да се съобразят с приетите квоти по временната програма на ЕС за разпределяне на мигрантите

Унгария, Полша и Чехия се противопоставиха на приема на бежанци, с мотива, че мигрантите с мюсюлманско вероизповедание нямат място в преобладаващо християнските общества на трите страни и че се страхуват за сигурността си след кървавите атентати в редица европейски градове. Отказът им предизвика напрежение в отношенията им с много от европейските страни, включително Италия, Гърция и Германия, които ги обвиняват, че в липса на солидарност и ги заплашват с прекратяване на финансирането от фондовете на ЕС за развитие, припомнят международните агенции.  
 

Срещу Унгария ще бъде заведен и втори иск в Европейския съд заради приетите от управляващите спорни закони за неправителствените организации и висшето образование. През юни президентът на Унгария Янош Адер подписа закон, задължаващ НПО-тата да разкриват източниците си на финансиране от чужбина. А нов закон за висшето образование беше на път да затвори финансираният от Сорос Централноевропейски университет.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Еврокомисията започва мащабна кампания за наемане на експерти за Службата по изкуствен интелект
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Брюксел разследва внос от Балканите за предполагаемо заобикаляне на митата върху китайски стоки
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Милиони безработни и криза за таланти - защо работодателите не намират хора, а много млади висшисти трудно започват кариерата си?
Тестът с вестник на Уорън Бъфет, който може да спаси мениджърите от фатална грешка
Времето: Посрещаме август със слънце, вятър и високи температури
НИМХ и БАН осем години спорят за собственост върху земи и сгради за над 8,6 млн. лева
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Глад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
Филмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)