ЕС намалява със 75% предприсъединителната помощ за Турция

ЕС

ЕС намалява значително предприсъединителната помощ за Турция през тази година заради газовия спор в Средиземноморието и военната офанзива на Анкара в Сирия, предаде ДПА.

Съкращенията не засягат плащанията, които Европейският съюз извършва към Турция по силата на споразумението за бежанците, съобщиха днес вестници, които са част от германската медийна група „Функе”, позовавайки се на писмо до Европейския парламент от върховния представител по въпросите на външната политика и сигурността Жозеп Борел.

Европейският съюз е решил да намали първоначално планираната сума за 2020 г. със 75 на сто, пише в писмото на Борел. Той оправдава съкращенията, посочвайки нерегламентираните сондажи на газ от Турция край бреговете на Кипър и военната операция на Турция в Североизточна Сирия, която започна през октомври, информира БТА.

Според Европейската комисия Турция ще получи само 168 милиона евро /186 милиона долара/ финансиране по Инструмента за предприсъединителна помощ. От тази сума 150 милиона евро са предназначени за укрепване на демокрацията и върховенството на закона, а останалите 18 милиона евро - за развитие на селските райони.

Предприсъединителната помощ на ЕС има за цел да подпомогне страните кандидатки в процеса на реформи и да подобри тяхната конкурентоспособност. Преговорите за присъединяване на Турция към ЕС обаче са преустановени от години. 

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Звездите за бизнеса от 15 до 21 юни: Лятното слънцестоене носи нова динамика в идеите и комуникацията
Тръмп и Нетаняху вървят към сблъсък заради споразумението между САЩ и Иран
Времето: Ветровито със следобедни валежи
Петролът поевтинява, докато пазарите оценяват потенциала за възстановяване на доставките през Ормузкия проток
На днешната дата, 16 юни. Рождениците днес
ЕС обвинява Китай, че обучава руски войници за войната в Украйна
Първият ден на срещата на Г-7 започва с разговори за Украйна и Близкия изток
Премиерът: Въвеждаме система за контрол на обществените поръчки