ЕС отпусна 3 млн. евро помощ за Хаити след земетресението

ЕС отпусна 3 млн. евро помощ за Хаити след земетресението

ЕС ще изпрати на Хаити хуманитарна помощ на стойност 3 милиона евро, за да отговори на нуждите на бедстващото население след опустошителното земетресение, което удари страната в събота. Това съобщи Европейската комисия, цитирана от Франс прес.

Земетресението с магнитуд 7,2 отне живота на над 1941 души, съобщиха местните служби за защита на населението, цитирани от Ройтерс. Близо 30 000 жилища са разрушени или повредени. 

За да може да помогнат възможно най-бързо, европейските средства ще бъдат предоставени на разположение на "вече действащи в региона хуманитарни партньори", като подсилят способността им да предоставят бързо хуманитарна помощ на най-уязвимите хаитяни, уточни ЕК в изявление. Те ще помогнат за предоставянето на медицинска помощ на местни болници, снабдяване с вода, канализацията, хигиената и предоставянето на подслон на най-засегнатите.

ЕС предприе бързи действия в подкрепа на тази вече изключително уязвима държава, "където ураганите и проливните дъждове влошават и без това драматичната ситуация" на фона на пандемията и липсата на сигурност, отбеляза европейският комисар по управление на кризи, Янез Ленарчич. Брюксел следи отблизо развитието на ситуацията в Хаити и е готов да предостави допълнителна помощ, ако е необходимо, добави той. 

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Китайският президент Си Дзинпин предлага създаване на глобален орган за регулиране на изкуствения интелект
Пентагонът е дал зелена светлина за предоставяне на „Томахоук“ на Украйна. Решението е в ръцете на Тръмп
Румен Радев: Само партията, която лично аз обявя, може да бъде моя партия
Министър Вълчев: Ще има увеличение на учителските заплати
Тоалетна от масивно злато ще бъде предложена на търг в „Сотбис“
Френският премиер призовава за преговори на закрити врати след одобряването на нов данък върху богатството
Заради липса на пратки закриват над 200 пощенски клонове в Гърция
Методът 1-2-48 за борба с бърнаута