ЕС започна ново антимонополно разследване срещу Google

ЕС

Европейската комисия започна ново антимонополно разследване срещу Google, този път за това дали американският гигант задушава конкуренцията в технологиите за дигитална реклама, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.

ЕК съобщи днес, че е започнала официално разследване по въпроса дали Google не нарушава правилата за конкуренцията в ЕС, отдавайки предпочитание на собствената си технология за показване на онлайн реклами за сметка на конкурентни разработчици.

Еврокомисията ще провери най-вече дали Google ограничава достъпа на трети страни до потребителски данни с рекламни цели на уебсайтове и мобилни приложения.

"Услугите за онлайн реклама са в сърцето на това как Google и издателите печелят от онлайн услугите си. Google събира данни, които да бъдат използвани за нуждите на целевата реклама, продава рекламно пространство, действа и като посредник в онлайн рекламирането", отбелязва заместник-председателката на ЕК Маргрете Вестагер в прессъобщение.

"Така че Google присъства на почти всички нива в снабдителната верига за показване на онлайн реклами. Обезпокоени сме, че Google затруднява конкурентни услуги за онлайн реклама", допълва Вестагер.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Илюзията за евтиното: Как алгоритмите на Shein и Temu изкривяват пазара
364 са заболелите от морбили у нас. От тях 300 са деца
Средно с 30% годишно се увеличава реализираната българска селскостопанска продукция в Kaufland
Времето: Жълт код за интензивни валежи е обявен в 16 области
Компаниите от Schwarz Group ускоряват развитието на дигиталния суверенитет с миграцията на 595 000 работни пространства към Workspace by STACKIT
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Парламентът прие мерките срещу необоснованото покачване на цените
САЩ и Иран отново си разменят удари в Близкия изток, петролът поскъпва