Евростат: Българите продължават да са най-застрашени от бедност в ЕС

Евростат: Българите продължават да са най-застрашени от бедност в ЕС

Българите са най-застрашени в Европейския съюз от бедност и социално изключване. Това означава, че тези граждани са били обект на поне едно от следните три условия: застрашени от бедност заради социални трансфери (бедност поради ниски доходи), в тежки материални лишения или част от домакинство с много нисък интензитет на икономическата активност.

Според данни на европейската статистическа служба Евростат 40% от сънародниците ни попадат в графата заплашени, но се отчита леко подобрение. През миналата година показателят е бил 41,3%.

Най-застрашени у нас са възрастните над 65 години – 45,9% и младите под 18% - 45,6%.

Като цяло в ЕС 117,5 млн. души, или 23,4% от цялото население са застрашени от бедност или социално изключване.

След България в класацията за най-застрашени е Румъния с 38,8% от населението и Гърция – с 35,6%.

На противоположния полюс е Чехия, където риска от бедност е 13,3%, следвана от Финланди – 16,6%, Дания – 16,7% и Холандия – 16,8%.

Населението на ЕС, живеещо в лоши материални условия, през 2016 г. е било 7,5% от общото. Това означава, че лицата са живеели в условия, ограничени от липсата на ресурси, а това не им е позволявало да си плащат сметките, да поддържат дома си топъл или да пътуват.

По този показател страната ни също е лидер с 31,9%, следвана от Румъния  - 23,8% и Гърция - 22,4%.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Кая Калас: Нарушаването на румънското въздушно пространство от руски дронове е неприемливо
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 15 до 21 септември
Росен Желязков: Има взети мерки за защита на въздушното ни пространство
Френският фермерски синдикат FNSEA призова за национален протест на 25 септември срещу Меркосур и митата на САЩ
Германските компании страдат от слабо интернет покритие въпреки милиардните инвестиции
Конференциите все още могат да донесат огромна възвръщаемост на инвестициите
На днешната дата, 15 септември. Рождениците днес
Смятана за изгубена от 400 г. картина на Рубенс е открита в имение в Париж