Военната мисия на ЕС остава в Босна и Херцеговина с пълен мандат, реши ООН

ЕС

Военната мисия на Европейския съюз (ЕУФОР) остава в Босна и Херцеговина с пълен мандат, тъй като ситуацията в региона продължава да представлява заплаха за международния мир, се казва в резолюция на Съвета за сигурност на ООН.

Така мандатът е удължен с още 12 месеца, предаде БГНЕС. „Резолюцията упълномощава държавите-членки на ООН да предприемат всички мерки по искане на ЕУФОР или Генералния щаб на НАТО и да подпомагат изпълнението на тяхната мисия. Признава се правото за предприемане на действия за защита от атаки“, пише в документа.

Резолюцията беше подкрепена от 15 членове на Съвета за сигурност. В нея се посочва още, че на всички членки се дава разрешение, в съответствие с Дейтънското мирно споразумение, да гарантират изпълнението на договора с равното третиране на всички страни.

Все пак се изтъква, че макар регионът да остава заплаха за международния мир, Босна и Херцеговина е стабилна и местните власти са показали способност за справяне с рисковете за сигурността.
 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Холивудската звезда Кейт Бланшет е назначена за професор по съвременен театър в Оксфорд
Почина режисьорът на „Приятели“ и „Теория за големия взрив“ Джеймс Бъроуз
Мащабно проучване свързва 99% от инфарктите и инсултите с 4 рискови фактора
„Метрополитен" подписа два договора за разширение от 2 км на метрото в "Люлин"
Цената на доматите на едро се срина с близо 23% за седмица
Защо несигурността е по стресираща от сложността?
Иран отново затвори Ормузкия проток заради продължаващите удари в Ливан
Външният министър на Италия отмени визитата си в САЩ заради скандала между Тръмп и Мелони