Азиатските пазари отчетоха смесени резултати след разочароващо представяне на Китай

Азиатските пазари отчетоха смесени резултати след разочароващо представяне на Китай

Азиатските борси бяха подложени на  една доста нервна и смесена сесия в петък, повлияна от неприятните новини за слаб китайски износ през месец декември, пише DailyFX.

Това са поредните негативни данни от разочароващата за региона търговска година.

Липсата на детайли относно финансовата политика на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп по време на неговата пресконференцията в сряда, е причината пазарите да страдат от високи нива на несигурност.

Председателят на Фед Джанет Йелън също разочарова всички, очакващи ясна насока за фискалната политика на САЩ, но опита да внесе малка доза оптимизъм около създалата се ситуация, твърдейки, че в краткосрочен план няма никаква причина за притеснения относно американската  икономика.

В сравнение с декември 2015 година, китайският износ отбеляза спад с цели 6,1%, измерен в щатски долари. Сривът в китайските борси повлече и пазарите в Хонг Конг и Австралия. Австралийският индекс ASX 200 приключи деня със спад от 0,8% след вълна от разпродажби на ценните книжа.  

Австралийският долар успя да задържи високите си печалби, въпреки новите данни за слаб китайски износ, подпомогнат от надеждите за високо вътрешно търсене на китайския пазар. Вносът в Австралия за декември е нараснал с 3,1% в сравнение със същия период в предходната година.   

Основният южнокорейски индекс Kospi падна с 0,5%. Банката на Корея очаквано запази основния си лихвен процент на рекордно ниско ниво от 1,25%. Гигантът Samsung нанесе тежки икономически щети, отбелязвайки спад в стойността от 3%, след новините за задържането на директора т на Samsung Group Джей Лий.

Наследника на южнокорейския конгломерат бе подложен на 22-часов разпит от специални прокурори, заради съмнения за участие в подкупи и корупционни схеми, в който бе въвлечен и президента на страната Пак Кън Хе.

Японският индекс Nikkei 225 отбеляза повишение с 0,7% благодарение на подкрепата при по-слабата двойка USD/JPY и на нестабилността на зелените пари, повлияни от развитието на оптимизма около „Тръмп Трейд“, който е в подем от ноември.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изключването на само един протеин може да обърне процеса на стареене на мозъка и да предотврати Алцхаймер
Антинобел награди за сърцебиенето на влюбените двойки и влиянието на сладоледа върху химиотерапията
Индия се стреми към рекордни покупки на памук
Войната на наследниците: По-малкият син на Ален Делон оспорва завещанието на баща си
На днешната дата, 4 септември. Рождениците днес
Nike си партнира със скейтъра Ниджа Хюстън за новата си реклама (Видео)
В Перу археолози откриха 3D стенопис, който може да е на 4000 години
Разлика между бизнес клас и потребителски лаптопи