България чака финална оценка за Чакалнята на Еврозонота

Икономика

България е изпратила писмо до Европейската централна банка за завършване на процеса на оценка за установяване на тясно сътрудничество по отношение на Банковия съюз. Това стана ясно след телефонен разговор между министър-председателят Бойко Борисов и френският президент Еманюел Макрон.

Борисов благодарил на Макрон, че още през 2018 г. по време на Българското председателство на Съвета на ЕС френският президент подкрепи идеята България да се придвижи към чакалнята на Еврозоната. „Разчитаме на подкрепата Ви за ERM II и днес, след като сме подали официално документи към ЕЦБ“, казал Борисов. Впоследствие от финансовото министерство направиха специално уточнение за БНР, че премиерът визира именно писмото за завършването на процеса на оценка от страна на ЕЦБ. 

Оценката се прави от Франкфурт и е предпоставка за последващо кандидатстване и приемане във валутно-курсовия механизъм ERM II, известен и като "Чакалнята на еврозоната".

Към момента официално заявените срокове за приемането ни са през юли, потвърдени неведнъж от зам.-председателя на Европейската комисия Валдис Домбровскис, както и от гуверньора на БНБ Димитър Радев в телевизионно интервю тази сутрин.

Борисов и Макрон обсъдили още актуалните данни за разпространението на коронавируса и мерките, доказали ефективност при ограничаване на заболяването.

Българският премиер е потвърдил, че страната ни ще участва в Международната виртуална донорска конференция на 4 май, организирана по инициатива на председателя на Европейската комисия, чиято цел е да се осигури финансиране за борбата с пандемията. В този контекст България обмисля поемането на финансов ангажимент.

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Археолози откриха непокътнат град на маите в биосферния резерват Калакмул
Международния институт за стратегически изследвания в Лондон: Руски дронове са шпионирали страни от НАТО без ответна реакция
Бизнес притча за Хронос и Кайрос
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Изкуственият интелект отвъд еуфорията
Младежкият доброволчески отряд към СО изгражда сензорна градина за кучета в Animal Rescue Sofia
Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Златните правила на Джон Дейвисън Рокфелер
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите