Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Вече не сме страната с най-нисък корпоративен данък в ЕС
От тази година България вече не е на първо място по най-нисък данък печалба в страните - членки. Конкуренцията в областта на данъчното законодателство в рамките на ЕС е сериозна, заявиха от Българската търговско-промишлена палата.
С предвидените промени от 2017 година Унгария измества България в едно от най-важните предимства за привличане на инвеститори. Данъчната тежест за фирмите в Унгария ще бъде значително намалена - при 19 на сто за големите фирми и от 10 на сто за малките и средни фирми, бе въведена единна ставка на корпоративния данък от 9 на сто за всички компании (намалението в ставката е 53 на сто за големите фирми, а за малките и средни предприятия е 10 на сто).
В Унгария за 2017 година се отчита и значителен ръст на минималната работна заплата - със 17,5 на сто (от 350 евро на 412 евро) на базата на споразумение между правителството и социалните партньори, посочват от Палатата и отбелязват, че при разумното управление не се говори само за увеличение на заплатите, а се взимат решения и за други елементи, които да осигурят баланс на интересите между държавата, работодателите и заетите лица. Освен това от 2017 година социалните осигуровки, които плащат работодателите в Унгария са намалени с 5 процентни пункта.
Увеличава се минималната заплата, но се намаляват данъците и осигуровките, а в България досега се говори само за вдигане на минималната заплата, без да се мисли за данъците и осигуровките, посочват от БТПП. Според работодателската организация в резултат на това в някои международни класации влошаваме позициите си, като в класациите за икономическа свобода (от 55-то през 2015 г. на 60 място през 2016 г.), просперитет (от 51-во през 2015 г. на 57-мо място през 2016 г.) и правене на бизнес (от 38-мо през 2016 г. на 39-то място през 2017 г.), въпреки добрите ни макроикономически показатели.
Някои държави, благодарение на правителства и социални партньори, договарят с взаимни отстъпки и компромиси по-привлекателна предприемаческа среда за инвеститорите - местни и чуждестранни, изтъкват от БТПП и посочват, че в България "заради заиграване със синдикатите се увеличава по административен път най-ниското възнаграждение, вместо да се приеме механизъм за определянето му". Очевидно увеличението на минималната заплата е добре да се балансира с намаляване на данъците или осигуровките, плащани от работодателите, за да има краен положителен ефект, изтъкват от БТПП.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Грешка на служебен изкуствен интелект в Meta е довела до изтичане на потребителски данни
Компании |За първи път в историята: Ожесточава се спорът между Сенегал и Мароко за отнетата футболна Купа на африканските нации
Спорт |БФС очаква приходи от 15,3 млн. евро за 2026 г., над половината от тях - по програми на ФИФА и УЕФА
Спорт |Унгария на фотофиниш
ЕС |Краят на една легенда: Почина емблемата на филмовия екшън Чък Норис
Свят |Димитър Хаджидимитров: Още следващата седмица дизелът ще бъде над 1,60 евро
Общество |На днешната дата, 20 март. Честита пролет!
На днешната дата |Правилото 10-80-10 на Стив Джобс е още по-полезно в епохата на AI
Техники за успех |Времето: Посрещаме астрономическата пролет с облаци и валежи
България |Израел започва нова вълна от атаки срещу Иран
Свят |България е втора в ЕС по ръст на почасовите възнаграждения през четвъртото тримесечие на 2025 г.
ЕС |Европейските авиокомпании предупреждават: по-високите цени на горивата ще се платят от пътниците
Бизнес |Депутатите узакониха лобизма с понятието „представителство на интереси“
Политика |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.