Депозитите за бизнеса у нас - с отрицателна доходност

Депозитите за бизнеса у нас - с отрицателна доходност

Депозитите за фирмите в българските банки са вече отрицателни. Това показват последните отчетни данни на Българската народна банка към края на месеца.

Въпреки отрицателните лихви, които реално означават, че фирмите губят пари, докато парите им са в банките, вместо да са в оборот, данните сочат за увеличение на новооткритите депозити.

Само в рамките на месец април българските компании са отворили нови депозити на стойност 310 млн. лв. Това е с 22% повече, отколкото в сравнение с предходния месец на годината.

Данните са за депозитите в български лева. В евро все още доходността на банките е положителна, макар и почти незабележима. През април лихвата по тези продукти е била 0,02%. Въпреки това фирмите са открили нови депозити на стойност 92 млн. лв., което е с над 60% по-малко в сравнение с март месец.

В същото време лихвите по бизнес кредитите се увеличават с 0,11 процентни пункта до 3,28% за заемите на стойност до 1 млн. евро. Бизнес заемите над тази сума са били отпускани при средна лихва от 2,23%.

За сметка на това кредитите за  домакинствата, предназначени за потребление поевтиняват – лихвата по тях е била средно 7,62% през април, с 0,26 процентни пункта по-ниска.

Ипотечните заеми пък лихвеният процент се запазва без промяна 2,75%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Зеленски: Ако Путин искаше край на войната, нямаше да подстрекава съседите ни да ни налагат енергийна блокада
Тръмп подписа указ за преименуване на Министерството на отбраната в Министерство на войната
На днешната дата, 6 септември. 140 години от Съединението на България
Mastercard подкрепя Иван Иванов – новата българска тенис звезда, шампион при юношите на „Уимбълдън“ за 2025 г.
Братя Карни превръщат колиба в империя от пицарии със заем от 600 долара
Шефът на BMW: Забраната на двигателите с вътрешно горене в ЕС е голяма грешка
Боксовият ветеран Майк Тайсън ще се бие с 48-годишният Флойд Мейуедър през 2026 г.
Управителят на Датската централна банка призовава сънародниците си да обмислят въвеждане на еврото