На първо четене: Отпада ДДС за дарена храна с изтичащ срок на годност

Икономика

Парламентът облекчи режима на облагане с ДДС на дарения на хранителни продукт с наближаващ срок на годност, съобщи bTV

Законопроектът на Реформаторския блок беше подкрепен единодушно от 129 народни представители.

В мотивите на вносителите Мартин Димитров и Петър Славов е разписано, че промените имат за цел да облекчат режима на облагането с ДДС на дарения на хранителни продукти с наближаващ срок на годност/трайност в полза на организации за общественополезна дейност с предмет на дейност „хранително банкиране“ в полза на уязвими групи от хора, или лица, които предоставят социални услуги и грижи за такива групи.

Облекчението ще е в полза на организации за общественополезна дейност с предмет на дейност „хранително банкиране“ или лица, които предоставят социални услуги и грижи за такива групи. Със законопроекта се регламентира „хранителното банкиране" като метод за безвъзмездно предоставяне на храни и хранителни продукти от юридически лица с нестопанска цел за общественополезна дейност, регистрирани като оператори с храни от Българската агенция за безопасност на храните.

Дарените храни и хранителни продукти не могат да са предмет на възмездни сделки и се използват единствено с обществена полза.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп искал Джани Инфантино за генерален секретар на ООН
На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Рубио: САЩ са готови за диалог, но Иран не подхожда сериозно към преговорите
Времето: Обилни валежи в почти цялата страна, особено интензивни по морето
Бюджетната комисия одобри бюджета на второ четене след 12-часово заседание
Как да ръководим ефективно в един свят, в който времето никога не стига?
Радев: Категорично е изключено от българска територия да се водят бойни действия в Близкия изток
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum