Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Осъдиха БНБ за забавяне на гарантираните депозити в КТБ
Варненският административен съд отсъди Българската народна банка да изплати обезщетение от близо 5 хиляди лева за нанесени имуществени вреди. Делото е заведено от жена, потърпевша от ситуацията около фалита на КТБ.
Вредите са претърпени от ищцата в периода от 25 юли до 06 ноември 2014 година.
Според съда тогава БНБ е нарушила правото на ЕС, като не е взела решение за обявяване неналичност на депозитите в КТБ в императивния срок от пет работни дни, определен от приложима с директен ефект разпоредба на Европейския парламент.
В своето решение съдът се позовава на решение на Съда на ЕС от 2018 г.
Решението може да бъде обжалвано пред ВАС в 14-дневен срок.
Както е известно през юли 2014 г. БНБ обяви КТБ в неплатежоспособност и преустанови възможността за парични преводи, но отне лиценза на банката и започна изплащането на гарантираните депозити едва на 6 ноември същата година. По този начин депозантите в КТБ нямаха достъп до гарантираните си спестявания до 196 000 лв. в продължение на няколко месеца. Основната причина за това решение бе липсата на достатъчно средства във Фонда за гарантиране на депозитите в банките, които трябваше да бъдат допълнени с облигационен заем от страна на Министерството на финансите.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Куба отказва да преговаря за президентския мандат на Диас-Канел със САЩ
Политика |Шефът на Бундесбанк: ЕЦБ трябва да предотврати задълбочаването на инфлационния ръст
Икономика |Ударите на Иран по американски бази са нанесли щети за 800 млн. долара
Свят |Amazon планира завръщане на пазара за смартфони
Технологии |ЕС призовава държавите членки да не се бавят със запълването на газовите си хранилища
Енергетика |На днешната дата, 21 март. Световен ден на поезията и гората, Международен ден на кукления театър
На днешната дата |Тръмп: Обмисляме постепенно ограничаване на военните операции срещу Иран
Свят |Времето: Облачно и ветровито, а на места и дъждовно
България |5-минутно правило срещу отлагане
Техники за успех |САЩ вдигнаха временно санкциите срещу иранския петрол, натоварен на танкери
Енергетика |Ударите на Иран по американски бази са нанесли щети за 800 млн. долара
Свят |Банките очакват до три увеличения на лихвите от ЕЦБ тази година
Финанси |Неизвестно за известните: Третият президент на САЩ открива винените турове във Франция и вкарва напитката в Белия дом
Любопитно |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.