Под 19% е участието на държавата в капитала на ПИБ

Икономика

Българската банка за развитие е придобила на 10 юни 77 729 300 права от увеличението на капитала на Първа инвестиционна банка /ПИБ/. Те дават право за записване на 28 265 200 акции от капитала на ПИБ, които са по-малко от 19 процента от уставния капитал на банката, съобщи пред журналисти на брифинг министърът на финансите Владислав Горанов след извънредното заседание на правителството днес. На него министрите дадоха съгласие Българската банка за развитие да участва с до 70% в увеличаването на капитала на ПИБ. На аукциона, проведен от БФБ Първа инвестиционна предложи и пласира 110 милиона права. В сделката се е включил и частен инвеститор, който остава неизвестен на този етап, потвърди Горанов. Частният инвеститорски интерес означава, че сделката не е държавна помощ според правилата на ЕС, поясни финансовият министър. 

Последната стъпка от получаване на съгласие за установяване на тясно сътрудничество между БНБ и Европейската централна банка беше увеличението на капиталовите буфери на две банки - Инвестбанк и Първа инвестиционна банка, припомни той. Инвестбанк изпълни напълно плана за допълнителни капиталови буфери през март, остана само увеличението на капитала на ПИБ което също стана, каза Горанов. Капиталът на ПИБ се увеличава с до 40 млн. броя по пет лева едната. Балансовата стойност на акциите е 8,80 лева, подчерта Владислав Горанов. ББР може в сама да плати тези акции, но за за да няма съмнение, че се използват парите за мерките срещу последствията от епидемията от коронавируса, ще се отпуснат допълнително средства на банката чрез увеличение на капитала на банката.

ПИБ е най-голямата банка с българско участие в капитала и считаме, че ББР може да се каже, е партньор на емитента, без да се явява негова конкуренция. ББР ще може да участва в управлението на ПИБ, каза Горанов, но нито той, нито министърът на икономиката Емил Караниколов, който също участва в брифинга не се ангажираха конкретно с имена кой от страна на държавата ще влезе в надзора. Присъствието на държавата обаче ще повиши допълнително ефективното управление на една от най-големите ни банки, а контролът и от страна на ЕЦБ, заедно с това на БНБ, ще укрепи доверието към нея, убеден е Горанов.

По данни, огласени от него по време на брифинга, активите на ПИБ са на обща стойност над 10 млрд. лева, а през 2019 г. кредитната институция има ръст на депозитите от 761 млн. лева. „Регулаторният капитал на банката показва постоянен исторически ръст през годините, достигайки 656 млн. евро, като се увеличава с 90 млн. евро за 2019 г. Консолидираната печалба на банката за 2019 г. е 137,9 млн. лева, а печалбата преди обезценка е 257,7 млн. лева“, отбеляза Владислава Горанов. В края на 2019 г. ПИБ е успяла да изгради допълнителни капиталови буфери, а съгласно изискванията на ЕЦБ, за да завърши цялостното формиране на допълнителни капиталови буфери срещу неблагоприятни макроикономически развития, банката следва да увеличи базовия си собствен капитал от 1 ред със 100 милиона евро, посочи още той и обобщи: ПИБ е със стабилна ликвидна позиция и отговаря на всички регулаторни и потенциални изисквания. По негова ББР би могла да излезе с „нелош положителен резултат“ от закупуването на акции на ПИБ. Според него в момента, в който влезем в Банковия съюз и ERM II, цената на активите, в това число и на банковите активи в България ще се повиши не само заради очакваното и заявявано от рейтинговите агенции увеличаване на кредитния рейтинг на България, а и като резултат от това, че надзорът на ЕЦБ е гаранция за още по-качествено състояние на финансовата система. 

Десетина години не са били приемани нови членове в Чакалнята на Еврозоната, сега България и още една държава отговорят на тези условия, каза на свой ред министърът на икономиката Емил Караниколов. Това ще осигури на страната ни по-голям кредитен рейтинг, по-голям интерес на инвеститорите, както и по-сигурна банкова система, каза Емил Караниколов. Той споделя мнението на Горанов, че участието и на частен инвеститор в аукциона за акциите на ПИБ е гаранция, че това не е непозволена помощ от държавата. Все пак, нужно е да изчакаме оценката на ЕЦБ за предприетия начин на придобиване на акции на Първа инвестиционна банка, добави Караниколов.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Google предложи създаването на организация за безопасност на изкуствения интелект
САЩ завършиха успешно първите ключови тестове за противоракетната система „Златен купол“
Meta съобщи, че е премахнала 756 000 акаунта на австралийски тийнейджъри на фона на критики относно прилагането на забраната
Ford планира да премести в САЩ производството на някои модели на марката си Lincoln
Китайският отговор на Boeing и Airbus с първи международен полет
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна