Шефът на Норвежкия суверенен фонд очаква по-ниска възвращаемост през следващото десетилетие

Икономика

Ръководителят на норвежкият суверенен фонд очаква дълъг период на слабост на финансовите пазари и завишена инфлация, предаде Блумбърг.

Ръководителят на Norges Bank Investment Management (NBIM) Николай Танген, който ръководи петролния фонд на Норвегия от 1,4 трлн. долара, заяви пред германския вестник „Франкфуртер алгемайне цайтунг", че след като фондът постигна годишна възвращаемост от 6% за четвъртък век, сега се готви за „десетилетие на ниска възвращаемост“.

„Може дори да преминем към отрицателна“, казва Танген в интервю за германското издание. „Просто трябва да го приемем. Бъдещето ще бъде не толкова добро за нас, колкото беше миналото“, добавя той.

По думите му най-големият проблем за фонда е инфлацията, като той прогнозира, че нарастващите цени „могат да имат много по-сериозни последствия, отколкото се предполага в момента“.

„Виждам инфлация навсякъде - в цените на превоза, в цените на металите и храните, в разходите за строителство, а постепенно и в заплатите“, каза той пред FAZ.

„Като дългосрочен инвеститор, ние нямаме толкова много възможности“, каза още Танген. „Няма къде да се скрием от инфлацията“, добави той.

Изграден с петролни и газови богатства от Северно море, норвежкият суверенен фонд има портфейл от около 9 000 акции. През последното десетилетие той се раздели с активите си с редица компании, особено от сектора на изкопаемите горива, за да избегне екологичният, социалният и управленския риск, който те предполагат.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Иран изстреля ракети към Турция, българското правителство свиква спешно Съвета по сигурността
Революционната гвардия на Иран обяви "тотален контрол" над Ормузкия проток
Запрянов е разрешил преминаването на съюзнически въоръжени сили през въздушното ни пространство
Войната на САЩ и Израел срещу Иран предизвиква сериозни затруднения в доставките на петрол и газ
Учени използват светлина, за да контролират образуването на кристали
Времето в сряда: Слънчево с пролетни температури
Тръмп: Великобритания вече не е толкова приятелска страна
На днешната дата, 4 март. Рождениците днес