Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Японската икономика е преодоляла 15-годишната дефлация
Японската икономика е излязла от дефлацията, в която се намираше през последните 15 години. Това съобщи днес официално централната банка на страната, цитирана от ТАСС.
„От гледна точка на продължаващия спад на цените дефлацията свърши”, се посочва в официално комюнике на Bank of Japan.
На фона на новината, съобщена в края на двудневното заседание на централната банка, курсът на щатския долар се повиши почти с един пункта спрямо йената и достигна 102 йени за долар. Понижението на курса на националната валута е изгодно за японските големи корпорации, които работят предимно за външните пазари.
В същото време централната банка призна, че засега не успява да постигне задачата за повишаване на контролируемата инфлация до 2 процента годишно. Дефлацията, продължила над 15 години в Япония, доведе до свиване на производството, съкращаване на инвестициите и топеше доходите на населението. В борбата с нея Bank of Japan повече свърхлиберална парична политика, разширявайки годишно паричната база в страната с 80 трилиона йени или с близо 752 милиарда долара по сегашния курс за сметка на изкупуването на държавни облигации и други ценни книжа. След днешното си заседание банка обяви, че ще продължи да инжектира на пазара по 80 трилиона йени годишно, за да достигне целевата инфлация от 2 процента.
Изваждането на японската икономика от дефлация бе един от основните пунктове на икономическата политика на премиера Шиндзо Абе, станала известна като абеномика.
Bank of Japan обяви освен това, че оставя без промяна досегашните си отрицателни лихви от минус 0,1 на сто, информира Асошиейтед прес.
Банката налага тази ставка върху излишъците от задължителните резерви, които търговските банки държат в нея. Тази стъпка трябва да подпомогне институционалните инвеститори като банките и застрахователи.
Източник: БТА
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Политика |Румен Радев: Победихме апатията. Това е победа на надеждата над страха и победа на морала
Политика |Обрат в данните от паралелното преброяване: Пет партии в парламента, Прогресивна България с пълно мнозинство
Политика |Борисов: Изборите решават кой да е първи, но преговорите ще решат кой ще управлява
Общество |Асен Василев и Ивайло Мирчев: Изборите слагат край на модела Борисов-Пеевски
Политика |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Активността към 16:00 ч.: 34,6% по данни на ЦИК, 39% според екзитпол
България |Избирателната активност към 14:00 ч. достигна 34%
Политика |Ето каква е избирателната активност към 12:00 часа
Политика |Служебният премиер Андрей Гюров: В парламента се влиза с идеи, а не с пачки в пояса
Политика |Избирателната активност към 11:00 ч. достигна 12,12%
Политика |Учени съживиха животно, прекарало 24 000 години в замразено състояние
Наука и Здраве |Лукашенко е готов за среща с Тръмп, но само при „голямо споразумение“
Свят |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.