Кеймбридж пусна доктората на Стивън Хокинг и блокира от посещенията

Лица

Сайтът на университета в Кеймбридж блокира, след като вчера пусна с безплатен достъп докторската дисертация на Стивън Хокинг, съобщи „Гардиън“.

За по-малко от ден около 60 000 души се опитали да прочетат изследването на един от най-известните световни учени Properties of Expanding Universes ("Свойства на разширяващите се Вселени").

75-годишният физик реагира на новина с думите, че се надява 134-страничният му труд да не разочарова любителите на физиката и космологията.

"Приятно е да чуеш, че толкова много хора вече са проявили интерес към моята дисертация“, цитира думите му Би Би Си. Той пожелава да бъде осигурен свободен достъп до всички трудове на известни учени от всички сфери на науката.

Към него се присъедини и администрацията на университета в Кеймбридж, която заяви, че се надява да въодушеви и други учени да последват примера на Хокинг и публикуват за безплатно ползване трудовете си.

Физикът защитава доктората през 1966 г., когато е на 24 години.  Досега достъп до научния му труд имаше само в университетската библиотека или с поръчка на сканирано копие срещу 65 британски лири.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Холивудската звезда Кейт Бланшет е назначена за професор по съвременен театър в Оксфорд
Как да се измъкнем от кариерна безизходица?
Дългогодишният кадър на ГЕРБ Делян Добрев обяви, че напуска парламента
Външният министър на Италия отмени визитата си в САЩ заради скандала между Тръмп и Мелони
Шефът на бюджетната комисия в НС: Доходи няма да бъдат замразявани, те ще растат, но не на база кредити
На днешната дата, 20 юни. Имен ден празнуват Бисер, Бисера, Наум
Иран отново затвори Ормузкия проток заради продължаващите удари в Ливан
11 души са в критично състояние след тежък сблъсък на два влака в Англия