Снимка на седмицата: Великото сближаване

Снимка на седмицата: Великото сближаване

Рядко небесно явление развълнува въображението на учени и любители астрономи по целия свят тази седмица. Двете най-големи планети от Слънчевата система – Юпитер и Сатурн, се „сближиха“ видимо на небето. Събитието е известно като „Great conjunction“ и се смята, че е в основата на християнския мит за Витлеемската звезда, сочена като знамение за раждането на Исус Христос.

Сближаване на Юпитер и Сатурн се случва приблизително на всеки 20 години. Последните почти толкова „близки съединения“ на двете планети са били през 1623 г. и 1226 г., а следващото ще е след 400 години. 

В действителност „сливането“ се случи само видимо на земното небе, докато разстоянието между планетите гиганти си останa никак не малко. Тя бяха разположени на почти 740 милиона километра една от друга.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Протести в Украйна, след като Зеленски подписа закон, насочен срещу антикорупционните органи
Образователното министерство въвежда интегрални задачи в изпитите след 7-и и 10-и клас и увеличава ваканциите
Отиде си роклегендата Ози Озбърн
Българският паспорт се нарежда на 13-то място по сила в света
В кои държави средната заплата не стига, за да си платите наема?
Гърция посреща пикът на екстремните жеги, подготвя план за справяне със сушата
Времето в сряда: Слънчево до обяд, след това - дъжд и гръмотевици
Тръмп обвини Обама в измяна във връзка с разследването за руска намеса в изборите в САЩ през 2016 г.