Японски влак лае като куче, за да гони елени
Японски изследователи са монтирали високоговорител върху високоскоростен влак, който издава звуци, наподобяващи лаене на куче и рев на елен, за да предотвратят катастрофите с диви животни по железопътните линии, предаде Би Би Си.
Според японския всекидневник "Асаши Шимбун", комбинацията от звуци, създадена, за да прогонва елените от железопътните релси, е намалила трагичните инциденти с над 40%.
Служители на японския Институт за технически изследвания на железниците (RTRI) обявиха, че трисекунден рев на елен привлича вниманието на животните, докато 20 секунди кучешки лай са достатъчни, за да ги прогонят.
Изследователите твърдят, че са провели тестове през нощта, когато елените обикновено се събират около железопътните линии, които са показали, че новата система води до намаляване наполовина на броя на дивите животни, които приближават релсите.
Ако от институтът докажат ефективността на системата, тя ще бъде приложена под формата на статични станции с високоговорители в районите, където елените са често срещани, като звуците няма да достигат до места, където живеят хора.
Храненето на елените включва голяма доза желязо, което кара животните да облизват релсите, заради железните стърготини, които се образуват при триенето на влаковите колела по линията.
Японското министерство на транспорта съобщи, че през 2016 г. са били отчетени рекордните 613 случая, в които влак удря елени или други диви животни, в резултат на които се е стигнало до 30 минутни закъснения в разписанието.
Ключови думи
|
|
„Лукойл“ отчете близо 20 млрд. долара загуби заради отписване на международни активи
Енергетика |САЩ вдигнаха временно санкциите срещу иранския петрол, натоварен на танкери
Енергетика |Времето: Облачно и ветровито, а на места и дъждовно
България |5-минутно правило срещу отлагане
Техники за успех |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 21 март. Световен ден на поезията и гората, Международен ден на кукления театър
На днешната дата |5-минутно правило срещу отлагане
Техники за успех |Bosch създава роботи, за да промотира иновациите в чистачките (Видео)
Маркетинг |Времето: Облачно и ветровито, а на места и дъждовно
България |Банките очакват до три увеличения на лихвите от ЕЦБ тази година
Финанси |Цитат на деня
Цитат на деня |Унгария на фотофиниш
ЕС |САЩ вдигнаха временно санкциите срещу иранския петрол, натоварен на танкери
Енергетика |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.