Доверието в президент, парламент и правителство в края на мандатите

Доверието в президент, парламент и правителство в края на мандатите

Исторически високи нива на недоверие към президента и традиционно високи нива на недоверие към парламент и правителство - това е равносметката от завършващия мандат, според социологическия портрет, който по традиция прави "Галъп интернешънъл".

Парламентът трайно се ползва с положителни оценки сред около и под 20 на сто от пълнолетните българи и с негативни - сред над 70 на сто. Малко по-благоприятно е картината по отношение на правителството - с около и под 30 на сто средни позитивни оценки в последните месеци и около и над 60 на сто - негативни.

По нива на доверие отиващите си парламент и правителство изглеждат по-добре в сравнение с мандата "Орешарски", но без ентусиазъм в подкрепата, какъвто имаше в първия мандат на Борисов, коментират социолозите.

В последните месеци преди президентските избори доверието в президента се е колебаело в дялове около една четвърт от запитаните, а недоверието - около две трети. Подобна трайна негативна ситуация в показателите за одобрение на президента за последно е била фиксирана в края на мандата на президента Желю Желев, припомнят от "Галъп". Сравняването на различни мандати обаче трябва да се съобразява с факта, че в различните исторически периоди ситуацията се различава съществено, уточняват изрично от агенцията.

Мандатът на президента Плевнелиев се разви на фона на сложна политическа обстановка и това явно беше неблагоприятно за популярността на институцията, коментират социолозите.

Първият осезаем спад в доверието към президента е констатиран през 2013 г.. Тогава Росен Плевнелиев подкрепи едната от страните в мащабната обществена дискусия по повод протестите срещу кабинета на Пламен Орешарски и загуби подкрепата на отсрещната страна, припомнят от агенцията.
През есента на 2015 г. беше проведен референдум за въвеждане на електронно гласуване, който беше иницииран с основното участие на президента Плевнелиев. Може би това беше едно от обстоятелствата, довели до временен спад в недоверието, смятат анализаторите. Допълнителна роля според тях явно е изиграл и фактът, че в провелите се успоредно с референдума местни избори е спечелила ГЕРБ - партията, която издигна Плевнелиев, въпреки че в хода на мандата между него и ГЕРБ са се проявявали различия.

В месеците от края на мандата вицепрезидентът Маргарита Попова се ползва с двайсетина процента положителни оценки и с над 60 на сто отрицателни.

Помолени да изберат между доверие и недоверие в дадена институция, българите продължават да декларират по-скоро негативни оценки - често дори и по инерция.

В по-голямата част от мандата доверието в парламента и правителството запазва относителната стабилност.

Победата в местните избори от есента на 2015 г. е дала психологически "бонус" подкрепа за властта, респективно за правителството. Загубата в президентските избори през есента на 2016 г. пък е подействала обратно и явно се  е отразила негативно и на личния рейтинг на премиера. Бойко Борисов започна новата година с 25 на доверие и с 61 процента недоверие, отбелязват от агенцията.

Според демографския анализ доверието във властта е закономерно по-високо в групите с по-високи доходи и образование. Неодобрението към парламента е повсеместно, но това не е новост в българския политически процес, посочват от "Галъп".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Макрон: Свободата в Европа е изправена пред най-голямата заплаха от Втората световна война насам
Нощни автобуси вече ще се движат до столичното летище "Васил Левски"
Биткойнът прескочи прага от 120 000 долара
Светът на парите: Доларът губи позиции като световна резервна валута, докато усилията за дедоларизация се ускоряват
САЩ ще изпратят системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" на Украйна
Националното разузнаване на САЩ ще разсекрети документи за тактиката на „дълбоката държава“
Сблъсъци около „делото Епстийн“: Слухове пращат в оставка шефът на ФБР заради конфликт с главния прокурор