Електронна и уикенд винетки от догодина
Въвеждат се нови винетки от януари 2019 г., а от август догодина и толсистема. Това реши парламентът с приети промени в Закона за пътищата, внесени от депутата Александър Ненков от ГЕРБ. От януари догодина стикерът става електронен, предаде „24 часа”.
Уикенд винетка е другата промяна, която предвиждат промените. Тя ще важи от 12 часа на обяд в петък до полунощ в неделя.
От средата на август 2019 г. се въвежда и толсистема за превозни средства, които са по-тежки от 3,5 тона. Дотогава камиони и автобуси ще се движат с винетка, ако тя е годишна, те ще заплатят 60% от цената й. Винетките за камиони, закупени от първия ден на следващата година, ще важат до 15 август. Целта е след 16 август всички тирове да плащат толтакси.
„По въпроса с толсистемата и общините трябва да се търси малко по-балансиран подход, различен от този да прехвърляме средства от едно перо в друго“, посочи вносителят на промените Александър Ненков по време на дебатите дали средства от толсистемата могат да бъдат пренасочвани.
Таксуването ще зависи от изминатото разстояние. Предвижда се размерът да се определя от Министерския съвет по предложение на регионалния и финансовия министър.
Разстоянието, което е минал камионът, ще се определя от данни от GPS системата му. Ако той не разполага с такава, ще се предоставя опция за закупуване на еднократна маршрутна карта. Така, по предварително подаден от шофьора маршрут на движение, ще се изминава разстоянието.
Промените бяха подкрепени от 113 народни представители, 1 депутат гласува против, а 69 се въздържаха.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Моди изпревари Неру и постави рекорд за най-дълъг непрекъснат мандат като премиер на Индия
Свят |САЩ настояват ЕС да затегне правилата за пътуване за Световното по футбол заради ебола
Свят |Тръмп предупреждава, че Иран ще „плати цената“ за забавянето на мирното споразумение
Свят |Парламентът одобри придобиването на седем нови трикоординатни радара
България |Ердоган: Израелските атаки срещу Сирия и Ливан заплашват и Турция
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Радев: Слагаме край на предоставянето на въоръжение от българската армия за Украйна
България |Времето: Слънчево, топло и ветровито
България |Асен Василев: Свръхдефицитът ни е наложен превантивно за 2026 г. и е нарушение на регламента
Политика |На днешната дата, 10 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Типовете устойчивост, от които се нуждае всеки лидер
Лидерство |Ройтерс: Пет държави в ЕС предлагат да се ограничат правата на бъдещи членки
ЕС |Петролът леко поевтинява въпреки новата ескалация на напрежението между САЩ и Иран
Енергетика |ADVERTORIAL
Депозити в нови валути с високи лихви в супер приложението на tbi bank
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Коментари
Няма въведени кометари.