Галъп: Ражданията намаляват, жените все по-често предпочитат секциото

Галъп: Ражданията намаляват, жените все по-често предпочитат секциото

Ражданията у нас продължават да намаляват, а процентът на тези, които са извършени със секцио, да се увеличава. Това показват данните за 2019 г. на „Индекс на болниците“ в областта на Акушерството и гинекологията (АГ). Проучването е съвместна инициатива на „Галъп интернешънъл“ и специализирания сайт clinica.bg. Данните за изготвянето му са предоставени от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

Общо 54 762 са били ражданията (броят на ражданията не е равен на броя родени деца през 2019 г., тъй като има и многоплодни бременности, бел. авт.) у нас през изминалата година срещу 55 796 през 2018 г. и 58 237 през 2017 г. Те са осъществени в 107 лечебни заведения срещу 106 през предходната. В 16 от болниците обаче броят на ражданията е по-малък от 100, колкото е заложеният минимум за дейността на година в последния проект за медицински стандарт по АГ на Министерството на здравеопазването. Това са предимно общински болници в по-малки населени места като Берковица, Каварна, Балчик, Левски, Червен бряг и др. През 2018 г. по-малко от 100 са били ражданията в 13 болници.

Най-много раждания през изминалата година са осъществени отново в специализираните лечебни заведения по АГ в столицата – „Майчин дом“ – 3553, „Шейново“ – 2080, „Св. София“ – 2214, както и в „Селена“ в Пловдив – 2264. Над 1000 раждания са извършени в 15 болници в страната.

Успоредно с намаляването броя на ражданията продължава да се увеличава делът на тези, които са осъществени чрез секцио. През изминалата година по този начин са родили 47.35% от жените срещу 45% през 2017 и 46.90% през 2018 г. Делът на секциото в различните лечебни заведения варира от 0 до 97 процента. Лечебните заведения, в които по този метод са осъществени над две трети (70%) от ражданията, са МБАЛ „Хигия“ в Хасково, УБ „Лозенец“ в София, МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ в Смолян, СБАЛ „Св. Лазар“ в София, „Софиямед“, „Торакс д-р Сава Бояджиев“ в Пловдив, „Св. Марина“ в Плевен, Бургасмед, УМБАЛ „Дева Мария“ в Бургас.

Увеличава се и броят на ражданията, при които са използвани форцепс или вакуум от 398 през 2018 г. на 429 през изминалата. Макар и минимално, увеличение се наблюдава и при процента на недоносените бебета – от 12.85 през 2017 г., на 13.37 през 2019 г. Същевременно намалява процентът на мъртво родените бебета от 0.57 през 2017 на 0.52 през изминалата година.

Основната задача на проекта „Индекс на болниците“ е осигуряването на повече прозрачност в сферата на здравеопазването, което да подпомогне както пациентите в осъществяването им на по-информиран избор на лечебно заведение, така и работата на медицинските специалисти и институции в установяването на дефектите на здравната система и коригирането им. В тази връзка екипът ни е горд да сподели и първата си победа в областта на прозрачността.

„Индекс на болниците“ е съвместна инициатива на „Галъп интернешънъл“ и специализирания сайт clinica.bg. Данните, с които борави, се предоставят от Националната здравноосигурителна каса. Целта на инициативата е да даде повече прозрачност за дейността на лечебните заведения при някои социално значими диагнози. Това увеличава възможностите за извършване на по-добре информиран избор за лечение при пациентите и заостря вниманието на специалистите върху постигането на по-добри резултати при осъществяването на медицинската дейност.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ