Google Play Store одобри българското приложение ViruSafe, активацията става с SMS

Общество

Късно вчера вечерта магазинът за приложения Google Play Store одобри българската мобилна програма за контрол на COVID-19. Софтуерът, наречен ViruSafe, позволява на всеки потребител да дава данни за своето здравно състояние, местоположение и т.н.

В него задължително влизат данните на потвърдено болните от COVID-19, независимо как се е развила болестта - дали човекът е оздравял или е починал. Всички други граждани могат да въведат доброволно данните си, за да влязат в статистиката. Така личните лекари ще знаят какво в момента е състоянието на пациентите им. Системата поддържа връзка между отделните институции - РЗИ, лични лекари, лаборатории, болници, МВР, пожарната.

Приложението има специализиран софтуер за анализи и визуализация през географски карти. Идеята е здравните власти да имат по-пълна картина на здравния статус на населението по време на пандемията. Активацията става първо чрез SMS, а след това - чрез ЕГН/ЛНЧ/паспорт. След това потребителят може регулярно да обновява данните за евентуални симптоми - температура, задух, кашлица и т.н.

Можете да изтеглите приложението от ТУК!

Сред първите ревюта в магазина за приложения има немалко положителни, като потребителите посочват, че с програмата се работи интуитивно и данни се подават лесно. Не липсват, обаче и критични коментари - че се събират лични данни без ясни обяснения как се обработват и без изходният код на приложението да е публичен, т.е. без да е видимо как е защитена информацията.

За момента оценката на програмата е малко над 4/5.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Румен Радев: Победихме апатията. Това е победа на надеждата над страха и победа на морала
Паралелно преброяване на 95%: Пет партии в парламента, Прогресивна България с пълно мнозинство
Вашият бизнес расте, но наистина ли напредва?
На днешната дата, 20 април. 150 години от Априлското въстание
Швейцария, Австрия и Великобритания губят туристи заради конфликта в Иран
Служебният премиер Андрей Гюров: В парламента се влиза с идеи, а не с пачки в пояса