Горанов разпореди проверка за замесването на високопоставен българин в разкритията на "Гардиън"

Общество

Министърът на финансите Владислав Горанов е разпоредил проверка във връзка с публикацията на британския вестник "Гардиън" със заглавие "Азербайджанска перачница", в която бе замесено и името на представителя на България в Съвета на директорите на ЕБВР Калин Митрев. 

"С внимание следим темата и сме притеснени от информацията, разпространена в медиите. Разпоредих проверка по изнесените данни и изисках обяснение от Калин Митрев, представителя на България в Съвета на директорите на ЕБВР", се посочва в позиция на министъра, изпратено до медиите.
"На база на събраната информация, правителството ще вземе отношение по казуса на редовното си заседание в четвъртък", пише още в позицията на Горанов.

Британският вестник „Гардиън“ публикува вчера разкритията от мащабно журналистическо разследване за т.нар. „Азербайджанска пералня” – крупна схема за пране на пари и подкупване на политици, ръководена от правителството на Азербайджан. Според данните от разследването между 2012 и 2014 г. са направени повече от 16 хил. плащания по различни канали на стойност близо 2,9 млрд. долара от Азербайджан към известни европейци, купувани са луксозни стоки и са прани пари през мрежа от почти непрозрачни британски компании. Сред имената в разследването е и това на Калин Митрев, българският представител в Европейската банка за възстановяване и развитие в Лондон, като се твърди, че той е получил най-малко 425 хил. евро за частни консултации, които извършвал за азербайджанската компания „Авуар Ко”. Митрев не отрича посочената сума, но е категоричен, че парите са добити по легален начин чрез оказвани от него консултантски услуги. „За всички приходи, натрупани при работа в различни държави, са платени данъци в България”, твърди Митрев.

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Най-кратките литературни шедьоври в историята
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“