Кметът на столичния "Младост" уволни главния си архитект

Общество

Кметът на кв."Младост" в София Десислава Иванчева освобождава главния архитект на района, предаде БНТ. Причината е издаденото от архитекта строително разрешително за строителния мегапроект "Гранд Каньон". 

На пресконференция Иванчева обясни, че главният архитект Весела Тасева е подписала разрешителното за проекта "Гранд Каньон" на инвеститора "Гаранти - Коза България", въпреки несъгласието на ръководството на район "Младост", като се е поддала на натиск на главния архитект на София Здравко Здравков. Лицето, което се поддава на натиск и не се съобразява с идеята и каузата на живущите в "Младост", е освободено, заяви Иванчева, цитирана от БНТ и агенция Фокус.

Експерти и граждани отново се обявиха срещу презастрояването на квартала, за планиране при строителните дейности и за активно участие на гражданите в обсъждането на проектите. 

Главният архитект на София Здравко Здравков отвърна на обвинения и опроверга твърденията на Иванчева, че е оказвал натиск. В коментар за БНР  Здравков заяви, че арх. Тасева не е извършила законово нарушение, а Иванчева бяга от отговорност. "Архитект Тасева е един прекрасен професионалист и си върши добре работата и когато човек поема отговорност и си полага подписа на разрешението за строеж, носи съответната наказателна отговорност. Къде е отговорността на госпожа Иванчева по отношение на приемането на такива инвеститори в града и специално в нейния район? Другото, което е изключително лошо, е, че се противопоставят две отделни групи хора: тези на собствениците на възстановени имоти срещу собствениците, които живеят в апартаментите.", заяви арх. Здравков.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 12 май. Световен ден на медицинските сестри
Седемтте чудеса на света: Археолози откриха на морското дъно 80-тонни камъни от Александрийския фар
Времето: Жълт код за обилни валежи е обявен в 19 области
5 начина да отключите най-добрите качества в себе си и в хората, които ръководите
Звездите за бизнеса от 11 до 17 май: Умерен риск, разумни инвестиции и по-малко импулсивни решения
Тръмп замразява плана си за временно освобождаване от мита на вноса на говеждо месо
Последните пътници напуснаха круизния кораб с огнище на хантавирус
Петролът продължава да поскъпва заради несигурността около преговорите между САЩ и Иран