Колко струва на НЗОК пациент с коронавирус?
Клиничната пътека за лечение на пациенти с коронавирус не е една, а са три за по 1200 лв. и при тежките състояния процедурата е по 780 лв. на ден за пациент. С тези думи в ефира на bTV управителят на НЗОК проф. Петко Салчев отговори на критиките на медици, че болниците нямат достатъчно средства, за да помагат на болните по време на пандемията.
Той посочи, че въпросът за единен протокол не зависи от министъра на здравеопазването.
„Касата е институцията, която закупува от лечебните заведения услуга по количество и качество, така че да задоволи интересите и потребностите на пациентите. Този въпрос не е към министъра на здравеопазването, а към специалистите. Министър Ангелов също се е обръщал към тях да се направи единен протокол. Първоначално цената на клиничната пътека, която беше определена, така и останалите, беше 620 лв., по искане на същите специалисти стана 1200 лв. Ако те покажат реално колко е себестойността на различните типове пациенти, които са според състояние, Касата ще тръгне на преговори с Българския лекарски съюз и в договорния процес могат да се договорят тези неща“, посочи проф. Салчев.
„Ние работим с медицина, базирана на доказателства. Ако на един пациент слагате много скъпи антибиотици, последно поколение, разбира се , че този пациент ще струва много пари“, каза още той.
Проф. Салчев обърна внимание на това, че болниците имат механизъм, по който от бюджета могат да получат пари за лечение на здравно неосигурени, но това зависи от възможностите на мениджмънта на съответните лечебни заведения. Отново тяхна работа е и самото разкриване на отделения за болни с коронавирус.
„Няма закон за разкриването на достатъчно легла за covid болни, а точно определени правила за откриване на легла, които са свързани с лечение на covid пациентите. Касата беше много гъвкава и даде възможност при необходимост да се разкриват допълнително легла без да налага някакви рестрикции. Но при спазване на твърдите изисквания да има протокол и решение на Регионалната здравна инспекция, която гарантира безопасността на пациентите и тогава да бъде сключен договор с Касата. Касата не дава, не разкрива, не позволява, тя финансира или закупува услуга“, каза още той.
По повод скандала от началото на годината с лекарства, закупувани с пари на НЗОК от частни болници на завишени цени, управителят на Здравната каса посочи, че в момента има защитен механизъм и медикаменти, медицински изделия и услуги се плащат само на най-ниската постигната цена – била тя на централизирана процедура или по друго договаряне. За лекарствата таванът е цената в Позитивния лекарствен списък.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Военният министър на САЩ пристига във Виетнам за преговори за военни доставки
Свят |Радев: България и Египет са отворили нова глава в отношенията си
България |Тръмп заплаши Нигерия с военна намеса заради убийства на християни
Свят |Кристин Лагард припомня: Два месеца остават до присъединяването на България към еврозоната
България |Българската православна църква представя мобилно приложение
България |Турски криптоизмамник, осъден на над 11 000 години затвор, е открит мъртъв в килията си тази сутрин
Свят |Зеленски с пакет от мерки за подпомагане на украинците през зимата
Свят |Китайският президент Си Дзинпин предлага създаване на глобален орган за регулиране на изкуствения интелект
Технологии |На днешната дата, 2 ноември. Рождениците днес
На днешната дата |„Политико“: България проучва възможности за изключение от американските санкции срещу „Лукойл“
България |Уолстрийт смята, че токенизацията ще промени световните пазари. Сега е ред на златото
Финанси |Кристин Лагард припомня: Два месеца остават до присъединяването на България към еврозоната
България |Как да научите мозъка си да преодолее перфекционизмa?
Техники за успех |ADVERTORIAL
Кредитните карти на Fibank вече предлагат разсрочване на вноски без оскъпяване
Интер Експо Център представя изцяло обновен конгресен етаж и модернизирани изложбени зали – ново ниво в организацията на събития у нас
Коментари
Няма въведени кометари.