Няма опасност от преливане на язовир "Тича"
Няма опасност от преливане в следствие на контролираното изпускане на язовир "Тича", се заявява в прессъобщение на Министерството на земеделието и храните.
В съобщението се уточнява, че министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов, заедно с министъра на околната среда и водите Нено Димов са инспектирали процеса на контролирано изпускане на язовир "Тича".
Поради бързото топене на снеговете се налага изпускане на язовира с обем 18 м3/сек.
Напоителни системи са поискали контролирано изпускане през основния изпусквател, тъй като е надвишен контролния обем на язовира.
Очакваното преливно количество е общо до 35 м3/сек. Дори да има преливане, водите се заустват в р. Камчия, където свободното оразмерително преливно водно количество е 250 м3/сек/, при общ обем 432 м3/сек/. Това означава, че към момента, в района няма опасност от наводнения, тъй като речните корита могат да поемат контролираното изпускане, се посочва в съобщението.
Жителите на близките населени места вече са информирани за действията на регионалните институции и за всички предприети превантивни мерки.
През последните дни "Напоителни системи" АД следи всички 190 язовири, собственост на дружеството. Въведено е денонощно дежурство и има готовност за задействане на аварийните групи в случай на възникване на ситуация.
Там където е необходимо, язовирите се изпускат контролирано през основните изпускатели за поддържане на свободен обем. Въпреки изпускането няма опасност за трайно намаляване на обемите в язовирите. Земеделците ще бъдат осигурени с достатъчно количество вода през активния поливен сезон.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Времето: Слънчева сутрин, но на места следобед ще превали
България |Как да разграничите полезните провали от останалите?
Лидерство |NBC: ЦРУ вербува шпиони с алкохол, риболовни принадлежности, виагра и лекарства срещу косопад
Свят |Австралийският премиер Антъни Албанезе се извини за шега с преспиване с Кайли Миноуг
Свят |„Хамас“ разпуска управлението си в Газа и отваря път за технократска администрация
Свят |Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Свят |Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Мениджмънт |Времето: Слънчева сутрин, но на места следобед ще превали
България |Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Автомобили |Как да разграничите полезните провали от останалите?
Лидерство |Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Технологии |NBC: ЦРУ вербува шпиони с алкохол, риболовни принадлежности, виагра и лекарства срещу косопад
Свят |Български учени ще правят ток от сероводород в Черно море
Енергетика | Advertorial |Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
СвятГергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
МениджмънтБНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
ФинансиКитайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
АвтомобилиПочина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
ОбществоВ дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
Наука и Здраве5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
УправлениеОт 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
БългарияРойтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
ТехнологииПентагонът създаде централизиран команден център за дронове
СвятИзненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
Техники за успехABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
БългарияДжеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта
ТехнологииADVERTORIAL
Бъдещето си ти: Fibank стартира новото издание на своята стажантска програма
70 години инженерна прецизност: как фабриката на GROHE в Лар превърна душа в технологично преживяване
Коментари
Няма въведени кометари.