Обмисля се възможността всяка болница в София да има COVID-отделение

Общество

Мисли се за разкриване на допълнително COVID отделение в Александровска болница. Леглата за пациенти с коронавирус са запълнени. Това каза новият шеф на лечебното заведение проф. Борис Богов в ефира на bTV. Той добави, че е имало среща със здравния министър, на която е обсъдено, че всички 90 болници в София-град трябва да открият отделения за коронавирус.

"Засега само 13 болници имат такива. Имаме и случай, в който пациент с положителен тест чака в Спешното отделение, защото няма легла в нашата болница. Надявам се до 2 часа да намерим решение. Заразени, които идват с линейки, не се връщат, но има случаи, в които те не са минали през системата на РЗИ и може да има проблем, особено и когато няма легла", обясни проф. Богов. 

Шефът на Александровска болница прогнозира, че ще има ръст с 35% на заразени в следващия месец, като 10-12% ще се нуждаят от хоспитализация.

Той обясни, че леглата не са най-големият проблем, а липсата на специалисти е по-тревожна. "В Александровска болница има 15 пациенти с COVID-19, 5 са в интензивно отделение и двама са интубирани. 14 души от медицинския персонал също са с положителни тестове. Освен това много от медиците на първа линия вече не искат допълнителни възнаграждения, а по-скоро - почивка. Има вариант да се прехвърлят колеги към COVID-отделения, ако се разкрият, но може да пострадат други пациент с хронични и тежки заболявания", каза още проф. Богов. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
МОК отхвърли жалба от защитници на човешките права за скандала с червения картон на Световното по футбол
Американското разузнаване: Новият лидер на Иран е склонен да разработва ядрени оръжия
OpenAI ще инвестира над 30 милиарда долара в най-големия център за данни с изкуствен интелект в САЩ
САЩ удължиха с още месец срока за продажба на активите на „Лукойл“
Съществуват два типа устойчивост. Вероятно игнорирате единия
21-годишен ислямист е заподозрян за снощния атентат в Берлин, станал под носа на над 2000 полицаи
Стажантка в щабквартиранта на NATO в Брюксел е арестувана за шпионаж