Революционна технология превръща говора в текст, тръгва пилотно в помощ на учащите с увреден слух у нас

В България има 120 хил. души с увреден слух. Около 8000 от тях са деца и младежи - ученици и студенти. За повечето от тях, всеки учебен час е почти непреодолимо препятствие, защото не могат да чуят какво се преподава на глас, а се опитват да гадаят по устните на учителя. За тях, достъпът до образование е ограничен още на стартовата линия. А е много възможно тишината на умовете им да е онази съвършена лабораторна среда в иначе бъбривия ни свят, в която да се раждат гениални идеи и велики открития, които ще добавят нещо полезно и красиво в живота на други. Ще ги чуем, когато падне невидимата бариера пред тях. Това вече започва да се случва, благодарение на първата по рода си за България уникална технология, която трансформира говор в реално време в текст. Тя представлява мобилно приложение, което може да се свали като апликация на таблет или смартфон и работи в онлайн режим. Само с едно докосване, приложението започва да изписва на екрана произнасяна реч и на практика "излива" в текст урока или лекцията, стана ясно по време на специална демонстрация в столичния клуб "Перото" днес.  

Революционната платформа стартира с пилотна фаза още сега, като първо ще бъде внедрена в едно специализирано училище в София, а от следващата година обхватът и приложението й ще се разширяват поетапно с по 300 деца и младежи, докато достигне крайната си цел - пълно покритие на образователните нужди на всички учащи с увреден слух в страната, съобщиха авторите на проекта. От следващата година ще бъде стартирана и функционалност, която ще прави запис на текста от урока и ще го праща като електронна поща на потребителя на платформата, така че да може спокойно да ползва устния урок и за домашна подготовка.

Услугата за трансформиране на говор към текст е втората част от едноименната платформа на фондация „Заслушай се“, победител в конкурса „Промяната“ на NOVA и Фондация „Reach for change“, и се реализира благодарение на програмата Tech Institute на Samsung. Tech Institute осигурява професионално обучение под формата на практически курсове за студенти, чрез които младежите подобряват дигиталните си умения, придобиват квалификация в отделна технологична област и се подготвят за бъдещата си реализация на пазара на труда. Студентите, участващи в професионалните курсове на Samsung, са част от екипа от IT специалистите, които разработиха и платформата „Заслушай се“. Вижте сега кратко филмче, представящо как работи услугата на практика.

„Този съвместен проект е изключителна възможност да покажем как технологиите реално улесняват живота на хората и осигуряват достъп до нови възможности и изживявания. Щастливи сме, че „Заслушай се“ видя в лицето на Samsung най-подходящия партньор и заедно създаваме история“, каза Кирил Николов, ръководител „Мобилна дивизия“ на Samsung България.

Услугата за трансформиране на говор към текст е част от мисията на фондация „Заслушай се” за осигуряване на равен достъп на 120 000 хора с увреден слух в България, в която активно се включва и Samsung като социално отговорна компания, която се стреми да подобри живота на хората чрез своите иновации. Дългосрочната цел е услугата да се използва не само в помощ на образованието, а и по време на публични събития, помагайки на хората с увреден слух да участват пълноценно в социалния живот.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ