Ръст на мигрантския поток у нас. Капацитетът на бежанските центрове е запълнен на 32%
Има увеличение на мигрантския поток през последните месеци, но то е в рамките на осигурения капацитет. Към настоящия момент работим в нормален режим. Това обясни пред БНР Петя Първанова, председател на Държавната агенция за бежанците.
Агенцията отговаря за четирите регистрационно-приемателни центъра за бежанци у нас – в София, Баня, Пъстрогор и Харманли. Капацитетът на агенцията включва общо 5160 места за настаняване на търсещи закрила чужденци, уточни тя.
"Към настоящия момент капацитетът е запълнен на 32% или 1628 лица, на една трета заетост работим в нормален режим. Стремежът е центровете да са равномерно заети. При необходимост местата може да се увеличат до 6 хиляди. На този етап в София заетостта е 38%, в Харманли – 28%, в Баня – 50%, а в Пъстрогор – 23%", поясни Петя Първанова.
За 2020 г. само 0,7% от настанените мигранти са били диагностицирани с Covid-19, или 25 души от преминали 3525. За тази година само 7 са били диагностицирани.
"От настанените в нашите центрове бежанци афганистанците са около една трета. За август от общо 1237 подадени молби за международна закрила половината са на граждани на Афганистан. Наблюдава се ръст на непридружените малолетни и непълнолетни, основно от Сирия и Афганистан. В общия случай страната ни е временна спирка за мигрантите, които се стремят да продължат пътя си към други държави", каза още Петя Първанова.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Обрат в данните от паралелното преброяване: Пет партии в парламента, Прогресивна България печели 45%
Политика |Борисов: Изборите решават кой да е първи, но преговорите ще решат кой ще управлява
Общество |Асен Василев и Ивайло Мирчев: Изборите слагат край на модела Борисов-Пеевски
Политика |МВР съобщи в полза на кои партии са извършени най-много изборни нарушения
Общество |Румен Радев с първи коментар след вота: Ще направим всичко възможно да не допуснем да ходим пак на избори
Политика |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Активността към 16:00 ч.: 34,6% по данни на ЦИК, 39% според екзитпол
България |Избирателната активност към 14:00 ч. достигна 34%
Политика |Ето каква е избирателната активност към 12:00 часа
Политика |Служебният премиер Андрей Гюров: В парламента се влиза с идеи, а не с пачки в пояса
Политика |Избирателната активност към 11:00 ч. достигна 12,12%
Политика |Учени съживиха животно, прекарало 24 000 години в замразено състояние
Наука и Здраве |Лукашенко е готов за среща с Тръмп, но само при „голямо споразумение“
Свят |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.