С частни средства ще се строи нова метростанция

С частни средства ще се строи нова метростанция

С частни средства ще се строи нова метростанция в района на Бакърена фабрика, между спирките на метрото на бул. "Сливница" и кв. "Обеля", се реши днес на заседание на Столичния общински съвет. Метростанцията е предвидена още по време на строителството на метрото през 2003 г. и е заложена като конструкция в общия устройствен план, но е нефункционираща. 

Половината от сумата за изграждането й ще бъде заплатена от частно дружество, което строи и жилищен комплекс в района. На това място ще бъде и бъдещата жп гара "Обеля", която ще е крайна гара за влаковете, идващи от Елин Пелин и преминаващи през Централната гара. Заложено е в района да има и автогара. По този начин  ще се обособи един транспортен възел с метро, автогара и крайна жп гара, каза след заседанието, главният архитект на София Здравко Здравков. 

"Това ще направи цените на имотите в района по-атрактивни, защото все пак там се предвижда изграждане на жилищен комплекс, а защо не и на стадион. Метрото е градоустройствен фактор, който увлича след себе си инвеститорите и неслучайно имотите там започват да се увеличават като стойност“, поясни отще Здравков. 

Мястото, където ще бъдат изградени метростанцията и гарите, се намира между кварталите "Люлин" и "Обеля" в района на Бакърена фабрика. Очаква се да се обслужват ежедневно между 7 хил. и 10 хил. пътници, според прогнозите на Столична община.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Путин : Всички западни войски в Украйна ще бъдат легитимни цели за Москва
Управителят на Датската централна банка призовава сънародниците си да обмислят въвеждане на еврото
ЕС обяви план да не купува нито една молекула газ от Русия
Премиерът Желязков пред Антонио Коща: Решението на българския парламент е да не изпращаме войски в Украйна
Мъск твърди, че роботите Optimus ще спасят Tesla. Много от тях обаче все още не работят
Шефът на НАТО предупреждава, че Китай и Русия се готвят за „дългосрочна конфронтация“
На днешната дата, 5 септември. Имен ден празнуват Захари, Захария, Захарина, Зара, Елисавета
Борисов лобира за единен кандидат за президент на дясноцентристките партии