Аферата "Скрипал": Кремъл гони 60 американски дипломати

Москва ще експулсира 60 американски дипломати и ще закрие консулството на САЩ в Санкт Петербург в отговор на решението на Вашингтон по аферата „Скрипал“, заяви външният министър Сергей Лавров, цитиран от Франс прес.
Реакцията на Москва включва изгонването на същия брой дипломати и отнемането на акредитацията на генералното консулство в Санкт Петербург, декларира Лавров на пресконференция. Що се отнася до другите страни, отговорът на Москва също ще е идентичен за броя на хората, които ще напуснат Русия, добави Лавров.
Той съобщи, че американският посланик Джон Хънтсман е бил поканен във външното министерство в Москва, където зам.-министърът Сергей Рябков го информирал за наказателните мерки.
В понеделник САЩ обявиха, че гонят 60 руски дипломати и закриват консулството в Сиатъл в знак на солидарност с Великобритания, която обвини Русия за атаката в Солсбъри.
Общият брой на изгонените руски дипломати в Европа, Северна Америка, Украйна и Австралия вчера достигна 140 души.
Кремъл твърди, че е невинен за отравянето на бившия шпионин. Според Лавров решенията за изгонване на руски дипломати са „напълно неприемливи“ и са взети „под силния натиск на САЩ и Великобритания“.
Експулсирането на американски дипломати от Русия е „неоснователно“ и Вашингтон си запазва правото на отговор, заяви малко по-късно говорителката на Държавния департамент Хедър Науърт.
„Няма никакво оправдание за руската реакция“, добави тя и коментира, че Москва е „решила да се изолира още повече“, като изгони 60 американски дипломати и затвори консулството в Санкт Петербург.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Турция осигури 650 милиона долара за укрепване на Истанбул при земетресения
Икономика |И Австрия обмисля държавна намеса в ценообразуването на храните
Свят |Wikipedia загуби съдебен спор срещу части от новия Закон за онлайн безопасност във Великобритания
Технологии |България вече съхранява слънчева енергия в батерии
Енергетика |Властта в САЩ оглежда свирепия затвор „Ангола“ в Лузиана за настаняване на мигранти
Свят |Мащабна криза: Техеран предупреждава за пълна липса на вода през октомври
Свят |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 11 до 17 август
Хороскоп |Кабинетът предлага от догодина линията на бедност да стане 764 лева
Политика |Администрацията на САЩ ще изпрати войска от Националната гвардия срещу бездомни и престъпници във Вашингтон
Свят |Зеленски: Русия се опитва да подведе Вашингтон
Свят |Президентът наложи вето на промените в Закона за държавната собственост
България |Светът на парите: AI създава нови милиардери с невиждано темпо
Технологии |Нови чешки влакове ще заменят старите руски в софийското метро
България |

Коментари
Няма въведени кометари.