Бизнесът настоява за компенсации за цените на тока и газа

Общество

Незабавни компенсации за бизнеса заради високите цени на тока и за природния газ, ако цените са по-високи от тези по формулата с "Газпром експорт" за май ще поискат днес работодателите на среща с премиера Кирил Петков. В срещата участие се очаква да вземат също вицепремиерите Асен Василев и Корнелия Нинова. Това коментира в интервю за БТА председателят на Управителния съвет на Българската стопанска камара Добри Митрев. БСК е ротационен председател на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) за 2022 година.

"Ако нашите искания не бъдат удовлетворени, ще имаме национален протест с искане за оставка на правителството. Не сме склонни на компромиси, с които работодателите да нямат предвидимост за утрешния ден и хората да продължават да обедняват. Ще фалират бизнеси, хиляди хора ще отидат в бюрата по труда, държавата ще е изправена пред поредна криза, която можем да избегнем, ако управляващите действат сега", заяви председателят на АОБР.

Предлаганата от бизнеса схема за компенсация за тока предвижда да има долен праг на подпомагане, който да не е под цената на енергийния микс, която КЕВР определя, като по данни на работодателите тя е около 157-158 лева и 75 процента над тази цена - до цената "Ден напред". Така предложената компенсация трябва да е не само за май, а до успокояване на цените на електроенергията. Паралелно с това работодателите настояват държавата незабавно да намери механизъм за сключване на дългосрочни договори, особено за електроинтензивната индустрия, каза Митрев.

Компенсациите за всички небитови потребители на ток, които са над 633 000, месечно ще струват около 200 млн. лева при сегашните цени на електроенергията и се предлага това да стане за сметка на свърхпечалбите в енергетиката. Митрев цитира данни от последния отчет на АЕЦ "Козлодуй", като печалбата на дружеството за първите три месеца на година е близо 1 милиард лева. И това е само за АЕЦ "Козлодуй", не говорим за останалите производители на електрическа енергия, които печелят страшно много, коментира още председателят на АОБР.

"По време на днешните разговори с правителството бизнесът категорично ще заяви, че няма да заплаща природен газ над цената, която би била по формулата с "Газпром експорт" за май. Тази цена би трябвало да бъде малко над 130 лева за един мегаватчас. Държавата трябва да намери механизми за компенсации за бизнеса, ако цената на природния газ надхвърли посочените стойности. Над 25 000 дружества от индустрията са потребители на природен газ - микро и малки предприятия, средни и големи фирми, и за тях ще стане непосилно да работят, ако цената на природния газ стане по-висока", коментира Митрев.

Работодателите настояват за сигурни доставки на петролните продукти, които да са на поносими и прогнозируеми цени. Държавата ни е длъжна да защити в случая националния ни интерес, заяви Митрев по повод обсъжданите в ЕС мерки срещу вноса на руски петрол Европа. По повод подписания от руския президент Владимир Путин указ за ограничаване на износа на суровини за Европа, председателят на АОБР коментира, че на този етап не може с точност да се каже какъв ще е ефектът върху българските фирми, но заяви: "Очакванията са да страдаме".

Във връзка с финализирането на европейско равнище на националния ни План за възстановяване и устойчивост, Митрев коментира, че очакванията на бизнеса са смесени. От една страна те са положителни, защото очакваме над 6 млрд. евро да влязат в българската икономика, от друга страна не сме сигурни, че това е планът, който ще възстанови и ще направи устойчива икономиката ни, каза Митрев.

Правителството да направи възможното да възстанови разговорите с "Газпром" и доставките по съществуващия договор, предложиха вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова и работодателите в края на април, но вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев изключи тази възможност.

Предлагаме дотогава да се сложи таван или да се замразят цените на природния газ, каквито са сега по договора с "Газпром" и по доставките, които трябваше да получаваме по този договор. Разликата, оскъпяването, което е по алтернативни доставки, да се поеме от държавата, каза тогава Нинова. Дори и правителството да намери алтернативни доставки, дори и трасе да се осигури и количества, то ще е по-скъпо, всички прогнози са за между 30 и 40 на сто ръст на цената. Нито индустрията, нито домакинствата вече могат да поемат такъв удар, без да има компенсаторни механизми, каза Нинова след срещата с работодателите.

Основните потребители на природен газ са дружествата от секторите "Металургия", "Химия",  "Енергетика", "Стъкларство", "Строителство" и Целулозно-хартиената индустрия. Само на секторите "Химия" и  "Енергетика" общото потребление възлиза на  1,633 млрд. кубични метра, показват данни на министерството на икономиката и индустрията. Структурата на потребление на природен газ по отрасли е: енергетика - 39,27 на сто, химия - 37,9 на сто, металургия - 5,04 на сто, строителство - 1,64 на сто, стъкло и порцелан - 8,11 на сто, и други - 8,04 на сто. В секторите,  засегнати от спирането на природен газ, оперират 25 241 предприятия. В засегнатите сектори работят 246 909 души или 11 на сто от заетите в България.

Друго предложение, което дойде след срещата на Нинова с работодателите, е спешно да се приеме закон, с който се налага допълнително облагане върху свърхпечалбите на енергийните дружества, както и да се продължат компенсациите за ток за бизнеса, докато се решат дългосрочно проблемите с нови договори - двустранни, дългосрочни, каза тогава министърът на икономиката и индустрията.

От бизнеса настояха в края на април още на следващото заседание на МС да се вземе решение за удължаване на срока за компенсации на всички небитови потребители на ток, като това да стане от свръхпечалбите, натрупани от всички производители на електрическа енергия. Това според бизнеса е единственият разумен вариант за задържане на цените на всички стоки и услуги. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Google предложи създаването на организация за безопасност на изкуствения интелект
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Ford планира да премести в САЩ производството на някои модели на марката си Lincoln
Китайският отговор на Boeing и Airbus с първи международен полет
Meta съобщи, че е премахнала 756 000 акаунта на австралийски тийнейджъри на фона на критики относно прилагането на забраната
Испания въведе граничен контрол за пристигащите пристигащите със самолети и кораби от Италия
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
САЩ завършиха успешно първите ключови тестове за противоракетната система „Златен купол“
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна